Kostel svatého Petra a Pavla (Těšnovice)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Kostel svatého Petra a Pavla
Kostel svatého Petra a Pavla
Kostel svatého Petra a Pavla
Místo
Stát ČeskoČesko Česko
Obec Těšnovice
Souřadnice
Základní informace
Církev římskokatolická
Provincie moravská
Diecéze Olomouc
Děkanát Kroměříž
Farnost Římskokatolická farnost Těšnovice
Status farní kostel
Architektonický popis
Stavební sloh raná gotika
Typ stavby kostel
Další informace
Adresa Těšnovice, 767 01 Kroměříž
Kód památky 28486/7-6160 (PkMISSezObr)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kostel svatého Petra a Pavla je kostel v Těšnovicích v městské části Kroměříže zasvěcený apoštolům Petru a Pavlovi. Spolu se samostatně stojící zvonicí, opěrným zdivem (opevněním kostela) a sochou sv. Floriána je kulturní památkou České republiky evidovanou v Ústředním seznamu kulturních památek České republiky pod rejstříkovým číslem 28486/7-6160.[1] V rejstříku je uváděno, že jádro kostela pochází z poloviny 13. století s renesační úpravou a barokní přestavbou.[2]

Historie[editovat | editovat zdroj]

Poprvé je kostel písemně připomínán v roce 1344, kdy papež Kliment VI. jmenoval těšnovického faráře Jaroslava, syna Vojslavova, olomouckým kanovníkem. Ze zápisu z roku 1403 je zřejmé, že k faře náležel i dvůr.[3] V roce 1643 Švédové vypálili faru a vyloupili kostel včetně zvonů. Kostel utrpěl a jeho oprava skončila teprve po sto letech. V roce 1741 byl znovu vysvěcen. Na jižní straně kostela jsou umístěny sluneční hodiny s datem 1802, rozděleným do dvou cifer citátem z Listu Galatským svatého Pavla z Tarsu: "Pokud máme čas, prokazujme dobro všem".[4] Hodiny s azimutem stěny 20° jsou svislé a mají rozměr 2,5 × 1,5 m2.[5] Roku 1861 byla samostatně stojící věž zvonice (stojí cca 7 metrů od budovy kostela) zvýšena a roku 1889 byla obnovena věžní báň. Původ křížové cesty v obci potvrzují listiny z roku 1884.

Duchovní správci[editovat | editovat zdroj]

Duchovním správcem je administrátor excurrendo farnosti Kvasice R. D. Mgr. Marek Franciszek Jarosz.

Socha svatého Floriána[editovat | editovat zdroj]

O soše sv. Floriána je první písemná zmínka z roku 1775, kdy těšnovičtí konšelé podali stížnost u kroměřížského magistrátu na svého faráře Valentina Richtra za neoprávněné užívání pozemku nazývaného Vinohrádek a zahrady. Jedná se o sochu umístěnou na čtyřbokém na bocích projmutém podstavci, který vyrůstá z obdélníkové základny se zaoblenými rohy. Ukončení podstavce tvoří římsa s hořícím domem. Na střeše domu stojí v plamenech postava světce v mírně podživotní velikosti a vylévá z vědra vodu do plamenů. Socha původně stávala vlevo od silnice mezi Těšnovicemi a Těšany v lokalitě Ostré hory.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Ústřední seznam kulturních památek České republiky [online]. Praha: Národní památkový ústav [cit. 2016-06-25]. Identifikátor záznamu 1000139798 : kostel sv Petra a Pavla. Památkový katalog. Hledat dokumenty v Metainformačním systému NPÚ [1]. 
  2. Památkový katalog
  3. Kroměřížský zpravodaj 10/2006, Kostelní návrší vydalo svědectví o dávné minulosti Těšnovic [online]. Město Kroměříž [cit. 2016-02-22]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2016-01-07. (česky) 
  4. GA 6:10
  5. Katalog slunečních hodin

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • DUBOVSKÝ, Aleš. Z historie Kroměříže, místní část Těšnovice, Trávník,. Kroměříž: Saša A. Michajlovič, 1998. 85 s. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]