Kostel svatého Václava (Domanín)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Kostel svatého Václava
v Domaníně
Domanín, kostel.jpg
Místo
Stát ČeskoČesko Česko
Kraj Jihomoravský
Okres Hodonín
Obec Domanín
Souřadnice
Základní informace
Církev římskokatolická
Provincie moravská
Diecéze arcidiecéze olomoucká
Děkanát kyjovský
Farnost Domanín
Architektonický popis
Stavební sloh barokní
Výstavba 1786-1788
Odkazy
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kostel svatého Václava je římskokatolický chrám v obci Domanín v okrese Hodonín. Je farním kostelem farnosti Domanín[1].

Historie[editovat | editovat zdroj]

Kostel byl vystavěn v letech 17861788 nákladem Náboženského fondu. V roce 1932 byl východním směrem rozšířen a byla postavena hudební kruchta.[2]

Popis[editovat | editovat zdroj]

Jednolodní stavba, ke které přiléhá na severní straně čtyřboká sakristie. Loď má obdélníkový půdorys, na obou stranách se k ní přimykají čtyřboké kaple. Nad západním průčelím lodi se zvedá hranolová zvonice. Fasády člení vpadlé výplně prolomené okny se segmentovým záklenkem. Kněžiště i loď jsou zaklenuty valenou klenbou, sakristie a boční kaple jsou plochostropé. V západní části je hudební kruchta s rovným podhledem, nesená sloupy.[2]

Zařízení[editovat | editovat zdroj]

Mramorový oltář s oltářním obrazem od Ignáce Raaba pochází z roku 1933. Na obraze je zachycena sv. Ludmila s knězem Kaichem, jak vyučují sv. Václava. Ve dvou bočních kaplích, které vznikly při přestavbě, jsou umístěny další čtyři Raabovy obrazy s výjevy ze života sv. Bernarda. Tyto obrazy patrně pocházejí z Velehradského kláštera. Menší obraz Vincence z Pauly je od stejného autora. Dva boční oltáře jsou zasvěceny Panně Marii a Božskému Srdci Páně. Sochy sv. Cyrila a Metoděje za hlavním oltářem a kazatelna s reliéfy evangelistů pochází z roku 1899.

Ve věži jsou zavěšeny tři zvony. Umíráček o váze 45 kg z roku 1794 byl ještě v letech 1808 a 1893 přelit. Je na něm vyobrazen sv. Josef. Další dva bronzové zvony z roku 1973 odlila firma Dytrychova v Brodku u Přerova. Zvon sv. Václav s nápisem "S námi truchli, jásej, zpívej, volej nás k Bohu a věčné spáse" váží 491 kg. Na zvonu Panny Marie o váze 300 kg je nápis: "Vypros pokoj duším, rodinám a celé naší farnosti".

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Farnost Domanín [online]. ado.cz [cit. 2017-03-01]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2017-03-01. 
  2. a b SAMEK, Bohumil. Umělecké památky Moravy a Slezska (A–I). Praha: Academia, 1994. 655 s. ISBN 80-200-0474-2. S. 404. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]