Bedřich Pokorný

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Bedřich Pokorný
Narození 6. března 1904
Brno
Rakousko-UherskoRakousko-Uhersko Rakousko-Uhersko
Úmrtí 31. března 1968 (ve věku 64 let)
Brno
ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Příčina úmrtí Vražda
Politická strana Komunistická strana Československa
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Bedřich Pokorný (6. března 1904, Brno25. března 1968, Brno) byl důstojník československé tajné služby.

Život[editovat | editovat zdroj]

Pokorný vstoupil do armády v roce 1924 a od roku 1926 navštěvoval vojenskou akademii v Hranicích. Po absolvování zpravodajského kurzu byl v roce 1934 jmenován zpravodajským důstojníkem 12. divize v Košicích a později v Prešově se zpravodajskou činnost zaměřenou proti Maďarsku.

Po okupaci českých zemí a vytvoření Slovenského státu se vrátil domů. Dostal práci v protektorátní správě a stal se finančním úředníkem moravského zemského úřadu v Brně. Během okupace údajně spolupracoval s několika odbojovými skupinami, včetně komunistického odboje. Jeho odbojová činnost však byla později, během politických procesů v 50. letech, zpochybňována a Pokorného skutečné aktivity v období Protektorátu jsou dodnes nejasné.

V dubnu 1945 po osvobození Brna Rudou armádou, Pokorný získal vysokou funkci velitele Národní bezpečnostní stráže v Brně a zemského velitele Sboru národní bezpečnosti na Moravě. Během léta roku 1945 organizoval pronásledování a vyhnání sudetských Němců i brněnský pochod smrti.

V červenci 1945 Pokorný vstoupil do komunistické strany a byl jmenován velitelem jedné ze sekcí zpravodajské služby ministerstva vnitra v Praze. Pokorný vedl vyšetřování mnohých německých válečných zločinců. Za účelem diskreditace nekomunistických politiků zfalšoval výpověď zatčeného říšského zmocněnce pro protektorát Čechy a Morava K. H. Franka. Zfalšovanou výpovědí chtěl komunistické odpůrce obvinit z kolaborace. Z podvodu byl usvědčen veřejným žalobcem dr. Drábkem a díky úsilí ministra spravedlnosti dr. Prokopa Drtiny byl za trest převelen na Slovensko.

Během února 1948 vytvořil výkonnou agenturní síť, díky níž získával interní informace z nekomunistických stran a výrazně tak přispěl ke komunistickému převratu. Po převratu organizoval tábory nucených prací.

V lednu 1951 byl Pokorný zatčen a v prosinci 1953 odsouzen ve vykonstruovaném procesu na 16 let za sabotáž, spiknutí a spolupráci s bývalými agenty gestapa a udavači, kterou mařil práci policie. Rozsudek byl zrušen v listopadu 1956. Pokorný byl osvobozen, rehabilitován a bylo mu obnoveno členství v Komunistické straně Československa.

V březnu 1968, během pražského jara, byl Pokorný zavražděn a poté oběšen v lese nedaleko Brna[1].

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. PELIKÁN, Jiří. Změny ve vedení kontrarozvědky. Listy. Květen, roč. 1977, čís. 3, 4/1977, s. 7. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

  • Špion pomohl Gottwaldovi vyhrát Únor. Sám pak skončil ve vězení [online]. idnes.cz [cit. 2013-08-04]. Dostupné online. 
  • Jiřina Dvořáková. Bedřich Pokorný – vzestup a pád [online]. Archiv bezpečnostních složek. Dostupné online.