Bedřich Pokorný

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Bedřich Pokorný
Narození 6. března 1904
Brno
Úmrtí 31. března 1968 (ve věku 64 let)
Brno
Příčina úmrtí Vražda
Politická strana Komunistická strana Československa
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Bedřich Pokorný (6. března 1904, Brno25. března 1968, Brno) byl důstojník československé tajné služby.

Pokorný vstoupil do armády v roce 1924 a od roku 1926 navštěvoval vojenskou akademii v Hranicích. Po absolvování zpravodajského kurzu byl v roce 1934 jmenován zpravodajským důstojníkem 12. divize v Košicích a později v Prešově se zpravodajskou činnost zaměřenou proti Maďarsku.

Po okupaci českých zemí a vytvoření Slovenského státu se vrátil domů. Dostal práci v protektorátní správě a stal se finančním úředníkem moravského zemského úřadu v Brně. Během okupace údajně spolupracoval s několika odbojovými skupinami, včetně komunistického odboje. Jeho odbojová činnost však byla později, během politických procesů v 50. letech, zpochybňována a Pokorného skutečné aktivity v období Protektorátu jsou dodnes nejasné.

V dubnu 1945 po osvobození Brna Rudou armádou, Pokorný získal vysokou funkci velitele Národní bezpečnostní stráže v Brně a zemského velitele Sboru národní bezpečnosti na Moravě. Během léta roku 1945 organizoval pronásledování a vyhnání sudetských Němců i brněnský pochod smrti.

V červenci 1945 Pokorný vstoupil do komunistické strany a byl jmenován velitelem jedné ze sekcí zpravodajské služby ministerstva vnitra v Praze. Pokorný vedl vyšetřování mnohých německých válečných zločinců. Za účelem diskreditace nekomunistických politiků zfalšoval výpověď zatčeného říšského zmocněnce pro protektorát Čechy a Morava K. H. Franka. Zfalšovanou výpovědí chtěl komunistické odpůrce obvinit z kolaborace. Z podvodu byl usvědčen veřejným žalobcem dr. Drábkem a díky úsilí ministra spravedlnosti dr. Prokopa Drtiny byl za trest převelen na Slovensko.

Během února 1948 vytvořil výkonnou agenturní síť, díky níž získával interní informace z nekomunistických stran a výrazně tak přispěl ke komunistickému převratu. Po převratu organizoval tábory nucených prací.

V lednu 1951 byl Pokorný zatčen a v prosinci 1953 odsouzen ve vykonstruovaném procesu na 16 let za sabotáž, spiknutí a spolupráci s bývalými agenty gestapa a udavači, kterou mařil práci policie. Rozsudek byl zrušen v listopadu 1956. Pokorný byl osvobozen, rehabilitován a bylo mu obnoveno členství v Komunistické straně Československa.

V březnu 1968, během pražského jara, byl Pokorný zavražděn a poté oběšen v lese nedaleko Brna[1].

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. PELIKÁN, Jiří. Změny ve vedení kontrarozvědky. Listy. Květen, roč. 1977, čís. 3, 4/1977, s. 7. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

  • Špion pomohl Gottwaldovi vyhrát Únor. Sám pak skončil ve vězení [online]. idnes.cz [cit. 2013-08-04]. Dostupné online. 
  • Jiřina Dvořáková. Bedřich Pokorný – vzestup a pád [online]. Archiv bezpečnostních složek. Dostupné online.