Přeskočit na obsah

Betlémský kostel

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Betlémský kostel
Betlémský kostel
Betlémský kostel
Místo
StátČeskoČesko Česko
KrajJihomoravský
OkresBrno-město
Obecměsto Brno
Souřadnice
Map
Základní informace
CírkevČeskobratrská církev evangelická
SeniorátBrněnský seniorát
SborSbor v Brně I
Užíváníužíván
Současný majitelFarní sbor Českobratrské církve evangelické v Brně I
Architektonický popis
ArchitektG. Alber
Stavební slohnovorenesance a historismus
Výstavba1894–23.5. 1895
Další informace
AdresaPellicova ul., 602 00 Brno-město
UlicePellicova
Oficiální webstránky sboru ČCE Brno I
Kód památky48158/7-7473 (PkMISSezObrWD)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Betlémský kostel se nachází na úpatí kopce Špilberk v Pellicově ulici v katastrálním území Města Brna městské části Brno-střed. Byl vystavěn v historizujícím slohu s převládajícími novorenesančními prvky v letech 1894–1895. Byl prvním evangelickým kostelem v Brně, kde se kázalo výhradně česky.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Po vydání tolerančního patentu byl v Brně v roce 1782 založen evangelický sbor augsburského vyznání (luterský). Tento sbor byl z převážné části německý. Pro národnostní rozepře jej v roce 1878 opustili čeští evangelíci a založili kazatelskou stanici reformovaného sboru v Nosislavi, která se později stala samostatným sborem v Brně.

Sbor začal v roce 1894 se stavbou vlastního kostela v tehdejší Špilberské ulici (dnes Pellicově) na místě zahradní restaurace zvané „Malý Prater“. Postaven byl brněnským stavitelem Gottlobem (Bohuslavem) Alberem.[1] Stavba byla financována ze sbírek a darů. Slavnostní otevření kostela se uskutečnilo 23. května 1895 za účasti cca 5 000 věřících. Na průčelí kostela je umístěn nápis My kážeme Krista a ve své době se jednalo o první český nápis na veřejné budově v Brně vůbec.

Po vzniku Československé republiky v roce 1918 se český reformovaný sbor stal součástí Českobratrské církve evangelické. Kostel užívá (stejně jako Červený kostel) její první brněnský sbor.

Fotogalerie[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. SLÁDEČEK, Petr. Novorenesanční kostely v Čechách a na Moravě. Praha, 2015 [cit. 2020-06-26]. 233 s. disertační práce. Katolická teologická fakulta Univerzity Karlovy. Vedoucí práce Jiří Kuthan. s. 97. Dostupné online.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]