Karel Obluk

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Karel Obluk
Karel Obluk profil.jpg
Narození1968
Brno
Povoláníinvestor a manažer
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Karel Obluk (* 1968 Brno) je český angel investor, manažer a podnikatel. V současné době působí jako partner ve společnosti Evolution Equity Capital Partners.

Studium a vzdělávání[editovat | editovat zdroj]

Karel Obluk získal inženýrský titul na brněnském VUT na Fakultě elektrotechniky a informatiky. Na VUT pokračoval i ve svém doktorském studiu, titul PhD. získal za práci „Metody návrhu objektově orientovaných databázových systémů“.

Je také členem společnosti Kauffman Fellows, která se specializuje na vzdělávání odborníků v oblasti investování.[1]

Profesní život[editovat | editovat zdroj]

IT[editovat | editovat zdroj]

Karel Obluk se začal věnovat programování na střední škole a při studiu vysoké školy, před nástupem stolních počítačů pracoval také na sálových počítačích ADT a EC. Po dokončení studií Karel Obluk začínal v roce 1992 ve společnosti Vema[2], která vyvíjí mzdové systémy. Z pozice vývojáře se později uplatnil jako vedoucí systémového vývoje.

V roce 2003 přešel do brněnské firmy Grisoft, kde jako vedoucí vývoje a následně technický ředitel vedl vývoj antivirového systému AVG. V roce 2006, po vstupu zahraničních investorů Enterprise Investors a Intel Capital[3], byl na více než rok pověřen současně i vedením celé společnosti. Pod jeho vedením společnost pokračovala ve 100% růstu tržeb i zisku, stabilizovala pozici ve Spojených státech a svoji partnerskou síť a uskutečnila první technologickou akvizici.

Po transformaci Grisoftu v AVG Technologies ve firmě pokračoval nadále jako technický ředitel. AVG Technologies v roce 2012 úspěšně vstoupila na newyorskou burzu NYSE[4], jako vůbec první společnost původem z České republiky. Jako jedna z prvních evropských společností z oblasti informačních technologií se také AVG stala tzv. „jednorožcem“, tzn. dosáhla tržní hodnoty 1 miliardy dolarů.[5]

Investice[editovat | editovat zdroj]

Obluk opustil AVG Technologies po vstupu společnosti na burzu v roce 2012 se soustředil na vlastní investice do startupů, zejména z oblasti IT. Investoval mimo jiné do společnosti CognitiveSecurity, kterou později koupila americká společnost Cisco.[6]

Společně s Dennisem Smithem a Richardem Seewaldem v roce 2013 založil[7] investiční společnost Evolution Equity Partners, která v roce 2015 uzavřela svůj první fond o velikosti 120 milionů dolarů. Fond se specializuje na investice do startupů a firem z IT oblasti, zejména kyberbezpečnosti.[8] V roce 2019 společnost Evolution Equity Partners otevřela již druhý fond, s podobným zaměřením.

V roce 2019 se stal základajícím členem neformálního sdružení angel investorů Garage Angels[9], jehož členem je například i Jiří Hlavenka, Libor Daněk nebo Jan Hladký.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Kauffman Fellows. Kauffman Fellows [online]. [cit. 2020-02-24]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. Vema | Podnikové informační systémy a ERP systémy. www.vema.cz [online]. [cit. 2020-02-24]. Dostupné online. 
  3. Intel a Enterprise dali 1,2 mld. Kč za český Grisoft. iDNES.cz [online]. 2005-09-06 [cit. 2020-02-24]. Dostupné online. 
  4. Původem česká antivirová firma AVG vstupuje na americkou burzu. iROZHLAS [online]. Český rozhlas [cit. 2020-02-24]. Dostupné online. 
  5. ONLINE, Patria. Antivirová AVG se již obchoduje na Wall Street. Ze 16 dolarů za akcii již cena spadla na 13. Hospodářské noviny (iHNed.cz) [online]. 2012-02-02 [cit. 2020-02-24]. Dostupné online. 
  6. Cisco koupilo českou bezpečnostní firmu Cognitive Security. E15.cz [online]. [cit. 2020-02-24]. Dostupné online. 
  7. STROUHAL, Jan. Karel Obluk: v Česku mi často chybí touha vystoupit ze zóny komfortu a zkusit něco nového. Lupa.cz [online]. [cit. 2020-02-24]. Dostupné online. 
  8. PARTNERS, Evolution Equity. Evolution Equity Partners Announces the First Close of The Evolution Technology Fund L.P.. www.prnewswire.com [online]. [cit. 2020-02-24]. Dostupné online. (anglicky) 
  9. SEDLÁK, Jan. Hlavenka, Obluk a spol. rozjíždí Garage Angels a budou investovat do startupů. Lupa.cz [online]. [cit. 2020-02-24]. Dostupné online.