Bílá voda (přírodní rezervace)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Zdroje k infoboxu
Přírodní rezervace
Bílá voda
IUCN kategorie III (Přírodní památka)
Ponor Nová rasovna v PR Bílá voda
Ponor Nová rasovna v PR Bílá voda
Základní informace
Vyhlášení 1990, 2000
Vyhlásil ONV Blansko, Správa CHKO Moravský kras
Nadm. výška 450–510 m n. m.
Rozloha 31,7 ha
Poloha
Stát ČeskoČesko Česko
Okres Blansko
Umístění Holštejn, Lipovec
Souřadnice
Bílá voda
Bílá voda
Další informace
Kód 1186
Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videaCommons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Přírodní rezervace v Česku

Bílá voda je přírodní rezervace č. 1186 v okrese Blansko na katastrálním území obcí Holštejn a Lipovec. Orgánem ochrany je Správa CHKO Moravský kras. Geomorfologicky patří Drahanské vrchovině.
Chráněno je ponorné krasové Holštejnské údolí potoka Bílá voda jižně od obce Holštejn s krasovými jevy na Suchdolských plošinách (Holštejnská jeskyně, jeskyně Hladomorna, ponor Nová Rasovna a další). Na vysoké vápencové skále byl kolem roku 1268 vybudován hrad Holštejn. Jeskyně Hladomorna, nacházející se přímo pod hradem, s ním byla spojena podzemní chodbou a byla využívána jako vězení.
Důvodem ochrany je geomorfologicky cenné krasové území v devonských vápencích s ponorným poloslepým krasovým údolím s přirozenými lesním poroty a výskytem chráněných a ohrožených druhů rostlin a živočichů. Území je silně turisticky exponováno, částečně je povoleno horolezectví a amatérská speleologie.

Geologie[editovat | editovat zdroj]

Údolí je vytvořeno ve vilémovických vápencích severní části Moravského krasu s ponory Bílé vody v Nové a Staré Rasovně a četnými jeskyněmi (Spirálová, Piková dáma, 13C, Lidomorna, Holštejsnká, Nezaměstnaných). Zastoupeny jsou i povrchové jevy (škrapy, závrty, hřebenáče). Nad vápenci jsou usazeniny pleistocénu.

Flóra[editovat | editovat zdroj]

V přirozeném stromovém patru převažuje buk lesní, dále je to habr obecný, jasan ztepilý, javor klen jedle bělokorá, olše lepkavá, vzácným je tis červený. V bylinném patru je zastoupen čarovník alpský, hrachor jarní, jaterník trojlaločný, oměj vlčí, popenec obecný, prvosenka jarní, puchýřník křehký, sleziník červený, strdivka jednokvětá, svízel vonný, vrbina penízková či zvonek broskvoňolistý.

Fauna[editovat | editovat zdroj]

Z motýlů je tu dřevobarvec stromový, píďalka lipová nebo šedokřídlec javorový, v potoce je k zastižení rak říční, vzácně byla pozorována zmije obecná, v jeskyních zimuje vrápenec malý, netopýr velký či netopýr vousatý, z ptáků hnízdí v rezervaci sýc rousný, výr velký a krkavec velký.

Fotogalerie[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]