Vývěry Punkvy

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Zdroje k infoboxu
Národní přírodní rezervace
Vývěry Punkvy
IUCN kategorie III (Přírodní památka)
Malý výtok Punkvy
Malý výtok Punkvy
Základní informace
Vyhlášení 31. prosince 1933
Nadm. výška 310 – 530 m n. m.
Rozloha 556,46 ha
Poloha
Stát ČeskoČesko Česko
Okres Blansko
Souřadnice
Vývěry Punkvy
Vývěry Punkvy
Další informace
Kód 290
Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videaCommons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Národní přírodní rezervace v Česku

Národní přírodní rezervace Vývěry Punkvy se rozkládá na 556,5 ha na území Suchého a Pustého žlebu a Punkevního údolí v Moravském krasu. Rezervací byla vyhlášena v roce 1997. Oblast spravuje Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky - regionální pracoviště Jižní Morava.[1]

Charakteristika území[editovat | editovat zdroj]

V lokalitě se nacházejí vývěry říčky Punkvy, Punkevní jeskyně, propast Macocha, Kateřinská jeskyně, Amatérská jeskyně, Koňský spád a mnoho dalších volně přístupných či nepřístupných jeskyní a jiných zajímavých přírodních úkazů.

V rezervaci rostou smrky, jasany, javory, jedle, tisy, a další druhy dřevin. Nachází se zde mnoho chráněných a vzácných druhů rostlin, jako je např. měsíčnice vytrvalá (Lunaria rediviva), ploštičník evropský (Cimicifuga europaea), jelení jazyk celolistý (Phyllitis scolopendrium) či kruhatka Matthiolova (Cortusa matthioli), pro kterou je propast Macocha jediným místem výskytu v Česku, a další.

V krasových žlebech žijí vzácní živočichové, jako je např. motýl píďalka šťavelová (Entephria infidaria) a píďalka kuřičková (Perizoma taeniatum). V jeskyních přezimuje vrápenec malý (Rhinolophus hipposideros), netopýr velký (Myotis myotis) a netopýr černý (Barbastella barbastellus).

V rezervaci se nachází zřícenina hradu Blansek a jediný dosud známý jeskynní hrad v Česku – Rytířská jeskyně. Na zajímavosti v lokalitě upozorňují panely Naučné stezky Macocha.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Národní přírodní rezervace Vývěry Punkvy [online]. AOPK ČR [cit. 2016-12-18]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]