Pustý žleb
Pustý žleb je asi 7,5 km dlouhý krasový kaňon v Moravském krasu. Údolí vede od obce Sloup k hotelu Skalní mlýn, který leží na spojnici Pustého žlebu, Suchého žlebu a Punkevního údolí. S výjimkou dolní části, kde vyvěrá říčka Punkva, je Pustý žleb bezvodý. Stěny kaňonu tvoří většinou strmé vápencové skály s velkým množstvím jeskyní (asi 450), které jsou většinou nepříliš dlouhé, ovšem nachází se zde i uměle proražený vchod do Amatérské jeskyně, největšího jeskynního systému ČR. Leží zde i známý přírodní výtvor Čertova branka. Horní část Pustého žlebu od hotelu Broušek k Punkevním jeskyním je dlouhá zhruba 6 km. Ve spodní části Pustého žlebu se nachází vchod do Punkevních jeskyní a vývěr Punkvy. Naproti Punkevním jeskyním na skále nad žlebem leží zřícenina hradu Blanseka. Částí Pustého žlebu probíhá naučná stezka Macocha.
Doprava a pohyb osob[editovat | editovat zdroj]
V Pustém žlebu je zákaz provozu motorových vozidel. Vede zde stará silnice, která slouží jako cyklotrasa[1][2] i jako turistická stezka. Od Skalního mlýna k Punkevním jeskyním je možná doprava ekovláčkem, od Punkevních jeskyní k Macoše je v provozu Lanová dráha Punkevní jeskyně - Macocha. K propasti Macocha je možno vystoupit též po Salmově stezce, která je zčásti vytesána ve skále.
Nejdůležitější jeskyně Pustého žlebu[editovat | editovat zdroj]
- Propasti U obrázku – leží asi 700 m od počátku Pustého žlebu ve třetím velkém zákrutu po pravé straně. Vchod se nalézá ve výšce 16 metrů nad silnicí.
- Jeskyně V Měšinách – nachází se po levé východní straně Pustého žlebu naproti propastem "u obrázku." Jedná se o soustavu malých jeskyněk.
- Novoroční jeskyně – ponorová jeskyně, celková délka podzemních chodeb činí cca 1 km..
- Suchdolské jeskyně – jedná se o dvě suchdolské jeskyně zvané "Horní" a "Dolní." Nacházejí se na západní straně žlebu. .
- Vavřinecké paleoponory – skupina menších jeskyň, délka chodeb činí přes 200 metrů.
- Pytlíková jeskyně – leží na pravé straně Pustého žlebu, byla objevena až v roce 1990.
- Jeskyně U Žida – skupina jeskyněk leží na východní straně žlebu, v 19. století zde byl zabit a oloupen Žid.
- Jeskyně Škrapovitá – krátká jeskyně, která se rozdvojuje, délka delší chodby činí pouhých 28 metrů.
- Jeskyně Průtoková – jedná se o rozlehlý jeskynní systém, skládající se ze dvou jeskyní, které Karel Absolon označil čísly 17 a 18.
- Jeskyně Řečiště – výtoková jeskyně, která se nachází ve velkém zákrutu, který se nazývá Koňský spád.
- Amatérská jeskyně – nejrozsáhlejší jeskynní systém, starý vchod se nachází na východní straně Pustého žlebu.
- Jeskyně Propasťovité bludiště – leží v levé východní části Pustého žlebu ve výšce 60 metrů nad silnicí, jedná se o rozlehlou soustavu jeskyní s propastmi. Její součástí je Brandstädterova propast a Koudelkovy propasti.
- Jeskyně Pod hradem – leží asi 60 metrů nad údolím ve stráni pod hradem Blansekem. Celková délka chodeb činí 100 metrů. V jeskyni byly nalezeny kosti medvědů i zbytky středověké keramiky.
- Bertalánka – jedná se o jeskyni, ve které je propast hluboká 4 metry. Je pojmenována po bývalém řediteli brněnského německého divadla, který zde přišel roku 1881 o život.
- Jeskyně Pustožlebská zazděná – leží u dolní stanice lanové dráhy na Macochu. Délka chodby činí 330 metrů, vstupní chodba do jeskyně je volně přístupná.
- Punkevní jeskyně – leží na levé straně Pustého žlebu. Jimi se prochází na dno Macochy a prohlídka je zakončena plavbou na ponorné říčce Punkvě.
- Malé propadání Punkvy – leží asi 200 metrů za výtokem Punkvy z Punkevních jeskyní.
- Štajgrova díra – vývěrová jeskyně ležící na pravé straně Pustého žlebu. Jeskyní protéká bezejmenný potůček.
Fotogalerie[editovat | editovat zdroj]
Reference[editovat | editovat zdroj]
Literatura[editovat | editovat zdroj]
- Karel Absolon, Moravský kras
Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]
Obrázky, zvuky či videa k tématu Pustý žleb na Wikimedia Commons
- Výlet Pustým žlebem