Habrová (přírodní památka)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Zdroje k infoboxu
Přírodní památka
Habrová
Základní informace
Vyhlášení 1.1.1991/2.4.1997
Vyhlásil ONV Blansko/OÚ Blansko
Nadm. výška 520 - 640 m n. m.
Rozloha 18,22 ha km²
Poloha
Stát Česká republikaČeská republika Česká republika
Okres Blansko
Umístění Černovice
Souřadnice
Habrová
Habrová
Další informace
Kód 1867
Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videaCommons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Přírodní památky v Česku

Habrová je přírodní památka ev. č. 1867 na k.ú. Černovice, okres Blansko. Správa AOPK. Nachází se v údolí Chlébského potoka, na pravém svahu, 2,5 km zjz. obce Černovice, 2 km sv. vesnice Chlébské, místní názvy tratí Špilberk a u Zmole.[1] Geomorfologicky náleží okrsku Sýkořská hornatina (podcelek Nedvědická vrchovina, celek Hornosvratecká vrchovina).
Důvodem ochrany jsou přírodě blízké porosty s převahou habru a druhově bohatým bylinným patrem, doprovázené skalními útvary.

Geologie[editovat | editovat zdroj]

Podloží tvoří porfyroblastická muskoviticko až sericiticko-muskovitická rula bítešské skupiny, tvořící četné mrazové sruby. Půdy reprezentují kambizem (dystrická, rankerová, pseudoglejová) a pseudoglej typický (kambický).

Flóra[editovat | editovat zdroj]

Z dřevin jsou zastoupeny buk lesní, dominantní habr obecný, jasan ztepilý, javor klen, javor mléč a smrk ztepilý, mezi keři bez černý, lýkovec jedovatý, ostružiník, srstka angrešt. Rostlinstvo zastupuje bažanka vytrvalá, hrachor jarní, česnáček lékařský, kakost smrdutý, kapraď samec, kokořík vonný, kyčelnice cibulkonosná, netýkavka nedůtklivá, pomněnka lesní, starček vejčitý, vraní oko čtyřlisté, zvonek broskvoňolistý, žindava evropská a další, houby například smrž úzkohlavý a závojenka Mougetova.

Fauna[editovat | editovat zdroj]

Z hmyzu je to bekyně černá, běloskvrnka smrková, blýskavka lemovaná, kovolesklec brusnicový či píďalka netýkavková, v okolí hnízdí výr velký a čáp černý.

Fotogalerie[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://drusop.nature.cz/ost/chrobjekty/scan_vyhlasky/brow.php?frame&ID_DOC=743&cacheid=1294269901214


Související články[editovat | editovat zdroj]