Habrová (přírodní památka)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Zdroje k infoboxuPřírodní památka
Habrová
Chybí zde svobodný obrázek
Datum vyhlášení 1.1.1991/2.4.1997
Vyhlásil ONV Blansko/OÚ Blansko
Kód ÚSOP 1867
Lokalita Černovice
Výška 520 - 640 m n. m.
Výměra 18,22 ha
Seznam CHÚ v okrese Blansko
Souřadnice
Habrová
Habrová
Přírodní památky v Česku

Habrová je přírodní památka ev. č. 1867 na k.ú. Černovice, okres Blansko. Správa AOPK. Nachází se v údolí Chlébského potoka, na pravém svahu, 2,5 km zjz. obce Černovice, 2 km sv. vesnice Chlébské, místní názvy tratí Špilberk a u Zmole.[1] Geomorfologicky náleží okrsku Sýkořská hornatina (podcelek Nedvědická vrchovina, celek Hornosvratecká vrchovina).
Důvodem ochrany jsou přírodě blízké porosty s převahou habru a druhově bohatým bylinným patrem, doprovázené skalními útvary.

Geologie[editovat | editovat zdroj]

Podloží tvoří porfyroblastická muskoviticko až sericiticko-muskovitická rula bítešské skupiny, tvořící četné mrazové sruby. Půdy reprezentují kambizem (dystrická, rankerová, pseudoglejová) a pseudoglej typický (kambický).

Flóra[editovat | editovat zdroj]

Z dřevin jsou zastoupeny buk lesní, dominantní habr obecný, jasan ztepilý, javor klen, javor mléč a smrk ztepilý, mezi keři bez černý, lýkovec jedovatý, ostružiník, srstka angrešt. Rostlinstvo zastupuje bažanka vytrvalá, hrachor jarní, česnáček lékařský, kakost smrdutý, kapraď samec, kokořík vonný, kyčelnice cibulkonosná, netýkavka nedůtklivá, pomněnka lesní, starček vejčitý, vraní oko čtyřlisté, zvonek broskvoňolistý, žindava evropská a další, houby například smrž úzkohlavý a závojenka Mougetova.

Fauna[editovat | editovat zdroj]

Z hmyzu je to bekyně černá, běloskvrnka smrková, blýskavka lemovaná, kovolesklec brusnicový či píďalka netýkavková, v okolí hnízdí výr velký a čáp černý.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://drusop.nature.cz/ost/chrobjekty/scan_vyhlasky/brow.php?frame&ID_DOC=743&cacheid=1294269901214


Související články[editovat | editovat zdroj]