Bible olomoucká

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Bible olomoucká
titulní list prvního dílu
titulní list prvního dílu
Typ bible
Doba vzniku 1417
Jazyk čeština
Psací látka pergamen
Rozsah I. díl 290 (chybí list 24)
II. díl 289 (některé listy chybí)
Formát 50 x 33 cm
Písmo stejnoměrná gotická minuskule, psáno uhlíkovým inkoustem
Iluminace I. díl 29 z původních 30 iluminací
II. díl 47 z původních 49 iluminací
Bývalý majitel Jezuité v Olomouci

Bible olomoucká je jednou z rukopisných biblí se staročeským překladem takzvané 1. redakce. Uchovává se ve Vědecké knihovně v Olomouci. V tomto městě je její přítomnost dosvědčena od roku 1787 a podle něho dostala tato bible také své jméno. Samotný rukopis pochází z roku 1417[1]. Je to kulturní památka České republiky.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Podobně jako Bible litoměřicko-třeboňská je opisem překladu 1. redakce, avšak s výjimkou katolických listůSkutků apoštolů, které pocházejí z 2. redakce. Písař totiž neměl k dispozici původní předlohu, a proto si musel posloužit jinou. Matoušovo evangelium je navíc převzato ze staročeského překladu Evangelia svatého Matouše s homiliemi. Nakonec bylo připsáno i Zjevení Janovo. Ze staršího samostatného Matoušova evangelia se zde uchoval i komentář Tomáše Akvinského na 27. kapitolu.

Text není úplný, některé listy chybějí:

Pro poznání původního překladu textu je velmi poučné srovnání textu této a litoměřicko-třeboňské bible, neboť oba písaři používali stejnou předlohu, ale oba příležitostně vsouvali vlastní opravy.

Ilustrace[editovat | editovat zdroj]

Bible je ilustrována iluminacemi. Většina má rozměry přibližně 60 x 60 mm, některé jsou ale větší. Například trojdílná scéna Stvoření světa na začátku knihy Genesis má rozměry 180 x 90 mm. V prvním dílu se dochovalo 29 z původních 30 iluminací. Ve druhém dílu 47 z původních 49 iluminací.

Dále jsou oba díly vyzdobeny písařskými iniciálami provedenými střídavě červenou a modrou barvou, přičemž ornamenty jsou v opačných barvách než vlastní iniciála.

Vazba[editovat | editovat zdroj]

Původní pozdně gotická vazba byla v roce 1965 nahrazena novodobou replikou, přičemž původní kožený potah desek i zachované části kování byly přeneseny na nové desky. Rekonstrukci vazby stejně jako restaurování vlastního rukopisu bylo provedeno restaurátorským ateliérem Ústředí uměleckých řemesel v Hodoníně v roce 1965 pod vedením Ladislava Kolaříka.[2]

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Bible olomoucká, I. díl, sign. M III 1/I, popis [online]. Vědecká knihovna v Olomouci, 2003 [cit. 2016-09-28]. Dostupné online. (česky) 
  2. KOLAŘÍK, Ladislav. Restaurátorská zpráva na zadní předsádce II. dílu [online]. restaurátorský ateliér Ústředí uměleckých řemesel v Hodoníně, prosinec 1965 [cit. 2016-09-28]. Dostupné online. (česky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

1. díl

2. díl