Přeskočit na obsah

Jan I. (olomoucký biskup)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jan I.
Biskup olomoucký
CírkevŘímskokatolická církev
DiecézeOlomouc
Jmenování1063
Předchůdcežádný
NástupceOndřej
Svěcení
Kněžské svěcení?
světitel ?
Biskupské svěcení?
světitel ?
Osobní údaje
ZeměČeskoČesko Česko
Datum narození11. století
Místo narození?, ?
Datum úmrtí25. listopadu 1085
Místo úmrtíOlomouc, Morava
Povoláníkatolický kněz
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Jan I., OSB (německy Johann I. von Breunau / z Břevnova, ?25. listopadu 1085) byl v letech 10631085 první bezpečně doložený biskup olomoucký.

Život a duchovní činnost[editovat | editovat zdroj]

Jan I. byl benediktin, který přišel z klášteraNiederalteichu do Břevnovského kláštera. Odtud byl pak roku 1062, se svolením pražského biskupa Šebíře, poslán Vratislavem II. do Olomouce jako biskup. Tak vzniklo druhé biskupství v Českých zemích. Zde získal jako katedrálu dnes již neexistující kostel sv. Petra lokalizovaný na olomouckém hradě, v oblasti poblíž Arcibiskupského paláce a Zbrojnice a současné katedrály sv. Václava.

Vznik nového biskupství se nelíbil Vratislavovu nejmladšímu bratru Jaromírovi, který dokonce na nového biskupa napadl. Kníže Vratislav nechal biskupa Jana I. eskortovat do Prahy. Vratislav žádal papeže Řehoře VII. o zrušení olomouckého biskupství, ale nebylo mu papežem vyhověno. V roce 1085 si Jaromír u Vratislava vymohl zrušení biskupství. Po Jaromírově smrti však bylo olomoucké biskupství obnoveno.

Text latinského pramene[editovat | editovat zdroj]

Granum catalogi praesulum Moraviae (překlad V. Gaja):

"1063. Za vlády papeže Alexandra II. a císaře Jindřicha III. český kníže Vratislav se souhlasem šestého pražského biskupa, Šebíře, oddělil od pražského biskupství moravské biskupství a za třetího biskupa moravského ustanovil pražského kanovníka Jana. Na biskupa ho vysvětil mohučský biskup Sigelfred. [Jan] velmi statečně vystoupil na ochranu práv a statků svého kostela v Podivíně proti sedmému biskupu pražskému, Jaromírovi, alias Gebhardovi, který tento statek neprávem obsadil; stalo se tak v druhém roce Jaromírovy vlády."

Jan I., biskup olomoucký

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]


Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • WIHODA, Martin. Morava v době knížecí 906–1197. Praha: Nakladatelství Lidové noviny, 2010. 464 s. ISBN 978-80-7106-563-0. 
  • HOLÁSEK, Břetislav a Renáta FIFKOVÁ, ed. Osobnosti Olomouckého kraje. Olomouc: Vlastivědné muzeum v Olomouci, 2016. ISBN 978-80-85037-77-7.
Předchůdce:
?
Znak z doby nástupu biskup olomoucký
10631085
Znak z doby konce vlády Nástupce:
Vezel