Hády

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Hády
Pohled na Etážový lom na jižní straně kopce Hády
Pohled na Etážový lom na jižní straně kopce Hády

Vrchol424 m n. m.
Poloha
SvětadílEvropa
StátČeskoČesko Česko
PohoříDrahanská vrchovina
Souřadnice
Hády
Hády
Horninavápenec
PovodíSvitava
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Vysílač na Hádech

Hády (424 m n. m.) jsou rozlehlý kopec na severovýchodním okraji Brna. Jedná se o jihozápadní výspu Moravského krasu. Samotný vrchol s věží stejnojmenného rozhlasového a televizního vysílače leží v katastrálním území obce Kanice, což činí z Hádů jeden z mála mimobrněnských vrchů, které jsou vidět i z centra Brna. Geologické podloží je budováno mj. devonskými (staršími) a jurskými (mladšími) vápenci. Celé jihozápadní úbočí je silně poznamenáno dřívější těžbou vápence v několika lomech. Dnes jsou Hády významnou brněnskou rekreační zónou s mnoha přírodně mimořádně cennými (geologickými, botanickými a entomologickými) lokalitami. Krajina severovýchodně od stěny hádeckého lomu je tvořena zalesněnou krasovou plošinou. Lesní porosty jsou zejména doubravy s příměsí habru, z křovin je zastoupen např. hloh a brslen.[1][kde?]

Název[editovat | editovat zdroj]

Název pochází z německého Heide - planina, což vystihuje charakter kopce z brněnské strany. Varianta Hadí kopec, vyskytující se na některých starých mapách, je jen druhotným počeštěním.

Ochrana přírody[editovat | editovat zdroj]

Hády jsou ekologicky velmi cenným územím, zejména pro svá teplomilná stepní a lesní společenstva a vzácné druhy často na severní hranici výskytu. Značná část hádeckého masivu je proto zvláště chráněna; konkrétně se jedná o území:

Přístup[editovat | editovat zdroj]

Přes Hády vede žlutá turistická značka z Líšně na Šumberu. Jihovýchodně podél vrcholu vede silnice II/373 z Brna do Ochozi, po které jezdí autobusové linky IDS JMK 201 a 202 (zastávka Velká Klajdovka). Parkoviště pro automobily je nad hotelem Velká Klajdovka.

Ze západu vede na úbočí Hádů brněnská ulice Hády (čtvrť Maloměřice), po níž jezdí městské linky 64 a 74 na konečnou zastávku Červený písek.

Silnice a cesty v hádeckém lomu jsou veřejnosti vesměs přístupné (nikoli ale motorovým vozidlům), je však třeba dbát opatrnosti při pohybu ve složitém terénu a nevstupovat na lomové hrany a stěny.

Turistické zajímavosti[editovat | editovat zdroj]

Rozhled[editovat | editovat zdroj]

Z Hádů, zejména z jejich jihozápadní (brněnské) strany, se otevírají daleké výhledy do vzdálenosti desítek kilometrů. Je viditelná velká většina Brna včetně Petrova a Špilberku, dále pak na východě Vyškovská brána, Litenčické vrchy a Ždánický les, na jihu Výhon a za ním Pavlovské vrchy, a za mimořádné dohlednosti i Schneeberg v Alpách. Na jihozápadě až západě pak Bobravská vrchovina, Bučín, Kohoutovické lesy, Holedná, Podkomorské lesy.[2]

Naučné stezky[editovat | editovat zdroj]

Masivem Hádů vedou dvě naučné stezky: NS Hády a údolí Říčky, jejíž úsek obkružuje vrcholovou plošinu, a NS Hádecké lomy a okolí, okruh jihozápadním svahem v prostoru bývalých lomů.

Ekocentrum[editovat | editovat zdroj]

V bývalém lomu Džungle na západní straně Hádů je provozováno Lamacentrum Hády, kde funguje ekocentrum a infocentrum ČSOP a minizoo s chovem lam alpak, ovcí, králíků a zakrslých koz.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Zeměpisný lexikon ČR. Hory a nížiny. 3. vyd. Brno: Mendelova univerzita 607 s. ISBN 978-80-7509-113-0, ISBN 80-7509-113-2. OCLC 913564995 
  2. Vyhlídky na Brno

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]