Hády

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Hády
Pohled na tzv. Etážový lom na jižní straně kopce Hády
Pohled na tzv. Etážový lom na jižní straně kopce Hády

Vrchol 424 m n. m.
Poznámka televizní vysílač, národní přírodní rezervace
Poloha
Světadíl Evropa
Stát ČeskoČesko Česko
Pohoří Drahanská vrchovina
Souřadnice
Hády
Hády
Hornina vápenec
Povodí Svitava
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Vysílač na Hádech

Hády (424 m n. m.) jsou rozlehlý vápencový kopec na severovýchodním okraji Brna. Jedná se o jihozápadní výspu Moravského krasu. Samotný vrchol leží v katastrálním území obce Kanice, což činí z Hádů jeden z mála mimobrněnských vrchů, které jsou vidět i z centra Brna. Celé jihozápadní úbočí je silně poznamenáno dřívější těžbou vápence v několika lomech. Dnes jsou Hády významnou brněnskou rekreační zónou s mnoha přírodně mimořádně cennými lokalitami.

Na vrcholu se nachází věž rozhlasového a televizního vysílače, který zajišťuje signál pro Brno a okolí.

Název[editovat | editovat zdroj]

Název pochází z německého Heide - planina, což vystihuje charakter kopce z brněnské strany. Varianta Hadí kopec, vyskytující se na některých starých mapách, je jen druhotným počeštěním.

Ochrana přírody[editovat | editovat zdroj]

Hády jsou ekologicky velmi cenným územím, zejména pro svá teplomilná stepní a lesní společenstva a vzácné druhy často na severní hranici výskytu. Značná část hádeckého masivu je proto zvláště chráněna; konkrétně se jedná o území:

Přístup[editovat | editovat zdroj]

Přes Hády vede žlutá turistická značka z Líšně na Šumberu. Jihovýchodně podél vrcholu vede silnice II/373 z Brna do Ochozi, po které jezdí autobusové linky IDS JMK 201 a 202 (zastávka Velká Klajdovka). Parkoviště pro automobily je nad hotelem Velká Klajdovka.

Ze západu vede na úbočí Hádů brněnská ulice Hády (čtvrť Maloměřice), po níž jezdí městské linky 64 a 74 na konečnou zastávku Červený písek.

Silnice a cesty v hádeckém lomu jsou veřejnosti vesměs přístupné (nikoli ale motorovým vozidlům), je však třeba dbát opatrnosti při pohybu ve složitém terénu a nevstupovat na lomové hrany a stěny.

Turistické zajímavosti[editovat | editovat zdroj]

Rozhled[editovat | editovat zdroj]

Z Hádů, zejména z jejich jihozápadní (brněnské) strany, se otevírají daleké výhledy do vzdálenosti desítek kilometrů. Je viditelná velká většina Brna včetně Petrova a Špilberku, dále pak na východě Vyškovská brána, Litenčické vrchy a Ždánický les, na jihu Výhon a za ním Pavlovské vrchy, a za mimořádné dohlednosti i Schneeberg v Alpách. Na jihozápadě až západě pak Bobravská vrchovina, Bučín, Kohoutovické lesy, Holedná, Podkomorské lesy.[1]

Naučné stezky[editovat | editovat zdroj]

Masivem Hádů vedou dvě naučné stezky: NS Hády a údolí Říčky, jejíž úsek obkružuje vrcholovou plošinu, a NS Hádecké lomy a okolí, okruh jihozápadním svahem v prostoru bývalých lomů.

Ekocentrum[editovat | editovat zdroj]

V bývalém lomu Džungle na západní straně Hádů je provozováno Lamacentrum Hády, kde funguje ekocentrum a infocentrum ČSOP a minizoo s chovem lam alpak, ovcí, králíků a zakrslých koz.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]