Bílá hora (Brno)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Bílá hora

Vrchol300 m
Poloha
StátČesko
PohoříDyjsko-svratecký úval
Souřadnice
Bílá hora
Bílá hora
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Zdroje k infoboxu
Zdroje k infoboxu
Přírodní památka
Bílá hora
Přírodní památka Bílá hora
Přírodní památka Bílá hora
Základní informace
Vyhlášení1. února 1992
VyhlásilÚřad města Brna
Nadm. výška270–299 m n. m.
Rozloha1,65 ha
Poloha
StátČeskoČesko Česko
OkresBrno-město
Umístěníokres Brno-město
Další informace
Kód1627
Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Přírodní památky v Česku

Bílá hora v Brně je kopec (300 m n. m.) v Šlapanické pahorkatině nacházející se nad bývalou obcí Juliánov, na území městské části Brno-Židenice, v katastrálním území Židenice, pokrytý vegetací lesoparkového typu. Na jejím vrcholu se nachází Památník založení dělnického hnutí. Z vrcholu je dobrý rozhled na Brno, což během druhé světové války využila německá armáda k vybudování několika pozorovatelen, sloužících k monitorování spojeneckých náletů na průmyslové oblasti východního Brna. Menší jižní část kopce má status přírodní památky.

V letech 2014 a 2015 prošel lesopark rozsáhlou revitalizací, spočívající zejména v odstranění náletových dřevin, výsadbě nových stromů a keřů a založení trávníků. Postupně je obnovována i původní funkce ovocného sadu, především výsadbou třešní.

Ochrana přírody[editovat | editovat zdroj]

Předmětem ochrany přírodní památky o rozloze 1,65 ha[1] je teplomilné společenstvo suchých trávníků s vegetací skalních výchozů na jižním svahu, s výskytem zvláště chráněných druhů rostlin a živočichů.

Ze silně ohrožených rostlinných druhů (kategorie C2) zde najdeme hadí mord šedý, koniklec velkokvětý a kuřičku svazčitou, z dalších ohrožených (kategorie C3 a C4) rostlin tam najdeme hlaváč šedavý, kavyl Ivanův, len tenkolistý, modřenec chocholatý, mochnu písečnou, ostřici nízkou, česnek žlutý, oman mečolistý či zlatovlásek obecný. Mezi křovinami je zastoupena vzácnější růže malokvětá.

Měkkýše zastupuje páskovka žíhaná, suchomilka obecná, žitovka obilná, z hmyzu je běžná kudlanka nábožná, z obratlovců ještěrka obecná, mezi ptáky krutihlav obecný, lejsek šedý, strakapoud jižní a ťuhýk obecný.

Geologie[editovat | editovat zdroj]

Podloží tvoří jurské biomikritové vápence jurského stáří, podobným těm na sousední Stránské skále. Pokryv je tvořen rendzinou, sprašemi, hnědozemí a černozemí.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Vymazalová, Marie: Inventarizační botanický průzkum přírodní památky Bílá hora. Brno 2008

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • MACKOVČIN, Peter. Chráněná území ČR, svazek IX, Brněnsko. Praha: Agentura ochrany přírody a krajiny ČR a EkoCentrum Brno, 2007. 233 s. ISBN 978-80-86064-66-6. 
  • Vymazalová, Marie: Inventarizační botanický průzkum přírodní památky Bílá hora. Brno 2008

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]