Obřanská stráň

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Zdroje k infoboxu
Přírodní památka
Obřanská stráň
IUCN kategorie IV (Oblast výskytu druhu)
Pohled na Obřanskou stráň
Pohled na Obřanskou stráň
Základní informace
Vyhlášení 8. října 1987
Nadm. výška 250 - 270 m n. m.
Rozloha 1,22 ha
Poloha
Stát ČeskoČesko Česko
Okres Brno-město
Umístění Obřany
Souřadnice
Obřanská stráň
Obřanská stráň
Další informace
Kód 1044
Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videaCommons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Přírodní památky v Česku

Obřanská stráň je přírodní památka ev. č. 1044, která se nachází v okrese Brno-město a je ve správě AOPK Brno.

Důvodem ochrany jsou skalnaté svahy se stepními trávníky a výskytem na ně vázaných teplomilných druhů rostlin, jako je například koniklec velkokvětý, křivatec rolní, třešeň křovitá, pipla osmahlá, mochna písečná či pryšec mnohobarvý. Pozoruhodností je výskyt několika druhů kavylů.[1]

Geologie[editovat | editovat zdroj]

Podloží přírodní památky je tvořeno amfibol-biotitickým granodioritem typu Blansko, který náleží brněnskému masívu a je překryt sprašemi. Půdy zastupují rankery a kambizem typická (nasycená).

Flóra[editovat | editovat zdroj]

K teplomilným druhům rostlin patří hvězdnice chlumní (Aster amellus), kavyl chlupatý (Stipa dasyphylla), kavyl Ivanův (Stipa joannis), kavyl sličný (Stipa pulcherrima), kavyl tenkolistý (Stipa tirsa), kavyl vláskovitý (Stipa capillata), koniklec velkokvětý (Pulsatilla grandis), kručinkovec poléhavý (Corothamnus procumbens), lomikámen trojprstý (Saxifraga tridactylites), modřenec chocholatý (Muscari comosum), oman oko Kristovo (Inula oculus-christi), pochybek prodloužený (Androsace elongata), rozrazil časný (Veronica praecox), růže galská (Rosa gallica), zlatovlásek obecný (Linosyris vulgaris), v keřovém patru v okolí travnatých ploch je zastoupen dřín jarní (Cornus mas), ptačí zob obecný (Ligustrum vulgare), svída krvavá (Cornus sanguinea) či vzácná třešeň křovitá (Cerasus fruticosa).

Fauna[editovat | editovat zdroj]

Početná je tu populace ještěrky obecné (Lacerta agilis), ze zástupců hmyzu je to kobylka křídlatá (Phaneroptera falcata), saranče modrokřídlá (Oedipoda coerulescens), některé druhy čmeláků a můra pestroskvrnka březnová (Valeria oleagina).[2]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. BOTANY.cz » Brno, Obřanská stráň – přírodní památka. botany.cz [online]. [cit. 2018-03-23]. Dostupné online. 
  2. MACKOVČIN, P. (ed.). Chráněná území ČR, svazek IX., Brněnsko. Praha: AOPK ČR a EkoCentrum Brno, 2007. 932 s. ISBN 978-80-86305-02-8. S. 256. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]