Kůlny

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Zdroje k infoboxu
Přírodní památka
Kůlny
IUCN kategorie IV (Oblast výskytu druhu)
Přírodní památka Kůlny v Brně 2.JPG
Základní informace
Vyhlášení 1. května 1989
Nadm. výška 230 - 310 m n. m.
Rozloha 12 ha
Poloha
Stát ČeskoČesko Česko
Okres Brno-město
Umístění Brno-Kníničky
Souřadnice
Kůlny
Kůlny
Další informace
Kód 1459
Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videaCommons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Přírodní památky v Česku

Přírodní památka Kůlny se nachází v okrese Brno-město, katastrální území Kníničky. Správa AOPK Brno, kód 1459. Jedná se o skalnatý svah kopce, který se nachází nad levým břehem Brněnské přehrady, v místní lokalitě Obora. Nedaleko je hrad Veveří a další přírodní památky Junácká louka a Na skalách. Geomorfologicky náleží Kůlny Bobravské vrchovině. Důvodem ochrany je lesní společenstvo, bohatá květena a chráněné druhy plazů.

Geologie[editovat | editovat zdroj]

Podloží tvoří biotitické až amfibol-biotitické granodiority typu Veverská Bítýška brněnského masivu a biotitické pararuly jeho pláště. Pokryv představují rankery a kyselá kambizem typická.

Flóra[editovat | editovat zdroj]

V dubohabřinách a doubravách je zastoupen dub zimní, habr obecný, javor mléč, lípa malolistá, jilm horský, dub letní, jeřáb břek, z keřů hojně dřín jarní, ptačí zob obecný, slivoň trnitá, růže šípková. Z bylin bělolist rolní, brambořík nachový, čilimník řezenský, dymnivka plná, prvosenka jarní či rozrazil vídeňský.

Fauna[editovat | editovat zdroj]

Plazy zastupuje užovka hladká, užovka podplamatá, užovka obojková a slepýš křehký, z obratlovců je to ještěrka obecná a mlok skvrnitý, z ptáků lejsek bělokrký, rehek zahradní, strakapoud prostřední, žluva hajní. Zaznamenány byly výskyty brouků jako roháč obecný, tesařík obrovský nebo krasec berlínský.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Mackovčin P. (ed.). Chráněná území ČR, svazek IX, Brněnsko. Praha, Agentura ochrany přírody a krajiny ČR a EkoCentrum Brno, 2007, str. 249. ISBN 978-80-86064-66-6.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]