Na Skalách (přírodní památka, okres Brno-město)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Zdroje k infoboxu
Přírodní památka
Na Skalách
IUCN kategorie IV (Oblast výskytu druhu)
Brno, přírodní památka Na Skalách - panorama.JPG
Základní informace
Vyhlášení 1. února 1992
Vyhlásil Úřad města Brna
Nadm. výška 250–270 m n. m.
Rozloha 0,07 ha
Poloha
Stát ČeskoČesko Česko
Okres Brno-město
Umístění Brno - Kníničky
Souřadnice
Na Skalách
Na Skalách
Další informace
Kód 1650
Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videaCommons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Přírodní památky v Česku

Na Skalách je přírodní památka ev. č. 1650 na k.ú. Kníničky v Brně, okres Brno-město. Správa AOPK Brno, vyhlášena vyhláškou Úřadu města Brna 11/1991 ze dne 19.12.1991. Nachází se na levé straně průlomového údolí řeky Svratky, zčásti zatopeného Brněnskou přehradou v Bobravské vrchovině. Tvoří ji skalní výchoz a příkrý svah s jižní až jihozápadní expozicí v okrsku Trnovka. Důvodem ochrany jsou lesní společenstva zakrslých doubrav, jejich bylinný podrost a teplomilná travinobylinná společenstva.

Geologie[editovat | editovat zdroj]

Podloží tvoří vilémovické vápence devonského stáří (macošské souvrství), vyvřeliny brněnského masívu a sedimenty Boskovické brázdy. Půdy reprezentuje rendzina typická (litická) a kambizem typická (kyselá varieta).

Flóra[editovat | editovat zdroj]

V porostech teplomilných dřínových doubrav a černýšových dubohabřin jsou zastoupeny dub letní, dub zimní, habr obecný, javor mléč, jeřáb břek, jilm horský, lípa malolistá, lípa velkolistá, mezi keři bez černý, brslen bradavičnatý, dřín jarní, hloh obecný, líska obecná, řešetlák počistivý, trnka obecná , svída krvavá či růže šípková. Rostlinstvo zastupuje brambořík nachový, dymnivka plná, medovník velkokvětý, prvosenka jarní, pryšec mandloňovitý a rozrazil vídeňský. Na vápencových skalkách je to pak divizna jižní rakouská, pryšec mnohobarvý, sesel sivý či strdivka brvitá.

Fauna[editovat | editovat zdroj]

Ve starých doupních stromech hnízdí krutihlav obecný, lejskové bělokrký a šedý, rehek zahradní, strakapoud prostřední a žluva hajní.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]