Hloh obecný

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxHloh obecný
alternativní popis obrázku chybí
Hloh obecný
Stupeň ohrožení podle IUCN
málo dotčený
málo dotčený[1]
Vědecká klasifikace
Říše rostliny (Plantae)
Podříše cévnaté rostliny (Tracheobionta)
Oddělení krytosemenné (Magnoliophyta)
Třída vyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řád růžotvaré (Rosales)
Čeleď růžovité (Rosaceae)
Rod hloh (Crataegus)
Binomické jméno
Crataegus laevigata
(Poir.) DC., 1825
Synonyma
  • Crataegus oxyacantha
  • Crataegus oxyacanthoides
  • Mespilus laevigata
Některá data mohou pocházet z datové položky.
květ hlohu
Květ hlohu obecného

Hloh obecný (Crataegus laevigata), česky též hloh dvousemenný, je trnitý keř nebo nízký strom rozšířený zejména v Evropě.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Hloh obecný je opadavá listnatá dřevina tvaru keře nebo stromu, dosahující výšky nejvýše 8 metrů. Na tenkých šedavě zbarvených větvích rostou v paždí trnů střídavě postavené laločnaté listy o velikosti 3 až 5 cm. Trny (kolce) dorůstají délky až 2,5 cm. Květy jsou pětičetné, bílé až růžové, o průměru asi 15 mm a rostoucí po pěti až deseti v chocholících od začátku května do konce června.[2] Pro květy jsou charakteristické dvě čnělky a nepříjemný zápach. Plodem jsou červené kulovité malvice, obsahující dvě nebo tři semena, dozrávající v září až v říjnu.[3]

Rozšíření[editovat | editovat zdroj]

Roste v celé západní a střední Evropě, částečně je rozšířen i v severní Africe a v Asii. V horách, například v Algavských Alpách, sahá jeho rozšíření až do výše 1000 m n. m.[4] Vyskytuje se ponejvíce v polostinných místech na průměrně vlhkých, propustných, spíše úživnějších půdách; vyrůstá na okrajích lesů, v mezofilních křovinách podél mezí nebo potoků, též jako příměs v keřovém patře lužních lesů, dubohabřin a některých teplomilných doubrav. V zahradnictví se používá na pěstování živých plotů.[3]

Léčivé účinky[editovat | editovat zdroj]

V lidovém léčitelství se používají především sušené květy pro přípravu odvaru, který zlepšuje srdeční činnost, snižuje krevní tlak, pomáhá při nespavosti a má uklidňující účinky pokud se užívá dlouhodobě. Stejné účinky mají méně často používané plody. Je vhodné jej kombinovat s rakytníkem řešetlákovým. Šlechtěné odrůdy hlohu nemají žádné léčebné účinky.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. The IUCN Red List of Threatened Species 2021.1. 25. března 2021. Dostupné online. [cit. 2021-04-08]
  2. Pyly.cz [online]. [cit. 2020-05-14]. Dostupné online. 
  3. a b Holub J. (1992): Crataegus L. – hloh. – In: Hejný S., Slavík B., Kirschner J. & Křísa B. (eds), Květena České republiky 3, p. 488–525, Academia, Praha.
  4. Erhard Dörr, Wolfgang Lippert: Flora des Allgäus und seiner Umgebung. Band 2, IHW, Eching 2004, ISBN 3-930167-61-1, s. 109.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]