Junácká louka

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Zdroje k infoboxu
Přírodní památka
Junácká louka
IUCN kategorie IV (Oblast výskytu druhu)
září 2014
září 2014
Základní informace
Vyhlášení 1. května 1989
Nadm. výška 240–260 m n. m.
Rozloha 5 ha
Poloha
Stát ČeskoČesko Česko
Okres Brno-město
Umístění Brno-Kníničky
Souřadnice
Junácká louka
Junácká louka
Další informace
Kód 1460
Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videaCommons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Přírodní památky v Česku

Junácká louka je přírodní památka, která se nachází v okrese Brno-město, katastrální území Kníničky v místní lokalitě Skautská louka. Správa AOPK Brno, kód 1460. Jedná se o louku o velikosti okolo pěti hektarů nad levým břehem Brněnské přehrady v komplexu přírodního parku Podkomorské lesy, geograficky náleží Hornosvratecké vrchovině. Na protější straně přehrady se nachází hrad Veveří a další přírodní památka Kůlny. Důvodem ochrany je bohatá květena a zejména častý výskyt hořce křížatého, který je v Česku velmi ohroženým druhem.

Geologie[editovat | editovat zdroj]

Podloží Junácké louky je tvořeno horninami brněnského masívu, a to biotitickými až amfibol-biotitickými granodiority typu Veverská Bítýška, místy překrytými svahovými hlínami, popřípadě sprašovými hlínami.

Flóra[editovat | editovat zdroj]

Hořec křížnatý se vyskytuje při jižním okraji přírodní památky. Dále lze nalézt modřenec chocholatý, divizna jižní rakouská, kostřava walliská, pamětník rolní, písečnice douškolistá, smělek štíhlý, rožec nízký, z keřů dřín jarní, hloh obecný, hloh velkoplodý, ptačí zob obecný, stromové patro zastupuje dub zimní, slivoň trnitá, slivoň domácí či hrušeň obecná. Jižní část rezervace byla pravděpodobně ovocným sadem.

Fauna[editovat | editovat zdroj]

V dřevinách hnízdí ťuhýk obecný, vzácně krutihlav obecný, vyskytuje se též ještěrka obecná.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Mackovčin P. (ed.). Chráněná území ČR, svazek IX, Brněnsko. Praha, Agentura ochrany přírody a krajiny ČR a EkoCentrum Brno, 2007, str. 244. ISBN 978-80-86064-66-6.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]