Černovický hájek

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Zdroje k infoboxu
Přírodní rezervace
Černovický hájek
IUCN kategorie IV (Oblast výskytu druhu)
Černovický hájek
Černovický hájek
Základní informace
Vyhlášení 28. července 1977
Nadm. výška 193-194 m n. m.
Rozloha 11,73 ha
Poloha
Stát ČeskoČesko Česko
Okres Brno-město
Umístění Brno - Brněnské Ivanovice
Souřadnice
Černovický hájek
Černovický hájek
Další informace
Kód 698
Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videaCommons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Přírodní rezervace v Česku

Černovický hájek je přírodní rezervace ev. č. 698 na k. ú. Brněnské Ivanovice v Brně, okres Brno-město. Správa AOPK Brno. Nachází se na horním toku Černovického potoka asi 1 km jižně Starých Černovic. Geomorfologicky náleží Dyjsko-svrateckému úvalu.

Důvodem ochrany je zbytek podmáčeného lužního lesa při jihovýchodním okraji města Brna. Lokalita původně náležela ke katastrálnímu území Černovice, od něhož je odvozen její název.

Geologie[editovat | editovat zdroj]

Podloží tvoří třetihorní bádenské jíly, na který jsou uloženy naplaveniny nivy řeky Svitavy a Černovického potoka (štěrkopísky pleistocenního stáří a hlíny holocenního stáří). Půdy reprezentují pseudoglejový glej a typická fluvizem.

Flóra[editovat | editovat zdroj]

Z dřevin je dominantní olše lepkavá, dále jsou zastoupeny dub letní, jasan ztepilý, jilm vaz či topol bílý, cizorodým prvkem je javor jasanolistý, mezi keři je rozšířen zejména bez černý. Mokřadní rostlinstvo zastupuje blatouch bahenní, kosatec žlutý, ostřice ostrá, přeslička bahenní, na sušších místech česnek medvědí, dymnivka dutá, áron karpatský, kruštík širolistý. Z prostoru výstavby třetí novomlýnské nádrže byla do hájku přesazena bledule letní.

Fauna[editovat | editovat zdroj]

Z mokřadních druhů je to zavíječ Cryptoblabes bistriga, píďalička zejkovaná a různorožec olšový, hnízdí tu moudlivláček lužní, slavík obecný, lejsek šedý, žluva hajní a zelená či krutihlav obecný.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]