Smělek štíhlý

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Smělek štíhlý

alternativní popis obrázku chybí
Smělek štíhlý (Koeleria macrantha)
Vědecká klasifikace
Říše: rostliny (Plantae)
Podříše: cévnaté rostliny (Tracheobionta)
Oddělení: krytosemenné (Magnoliophyta)
Třída: jednoděložné (Liliopsida)
Řád: lipnicotvaré (Poales)
Čeleď: lipnicovité (Poaceae)
Rod: smělek (Koeleria)
Binomické jméno
Koeleria macrantha
(Ledeb.) Schult.
Synonyma
  • Koeleria cristata, Koeleria gracilis, Koeleria nitida, Koeleria yukonensis [1]
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Smělek štíhlý (Koeleria macrantha) je vytrvalá tráva, tj. druhčeledě lipnicovitých.

Výskyt[editovat | editovat zdroj]

Pravá tráva, která vyrůstá převážně v mírném a subtropickém pásmu na severní polokouli. V Evropě roste, s výjimkou Skandinávie a Portugalska, téměř ve všech zemích, v Rusku až po Krym a Předkavkazsko. Dále se vyskytuje v Západní Asii, Střední Asii, Mongolsku, Číně, Japonsku a Koreji, zasahuje i na indický subkontinent a v Severní Americe je rozšířena od Aljašky po Mexiko. Dostala se i na Havaj.

Patří k trávám s pomalejším vývinem, má nízkou konkurenční schopnost. Daří se ji na sušších, málo výživných zásaditých půdách, snáší i mírné zasolení, je však náročná na světlo. Má toleranci k vysokým teplotám i dlouho trvajícím přísuškům. Rostlina stepních oblastí, často roste na suchých kamenitých stráních, zřídka i ve světlých lesích. V České republice vyrůstá od nížin až do středních poloh roztroušeně až hojně; občas se nachází i jeho kříženec se smělkem jehlancovitým (Koeleria macrantha × Koeleria pyramidata).[2][3]

Popis[editovat | editovat zdroj]

Je to vytrvalá, hustě trsnatá tráva s krátkými výběžky a vláknitými kořeny. Stébla jsou přímá nebo vystoupavá, dorůstají do výše 20 až 50 cm, jsou poměrně slabá (do 1 mm) a v dolní části mají tenké, nahnědlé, vytrvalé a jen krátce chlupaté listové pochvy. Vyrůstají z nich střídavě nečetné, obvykle jen dva nebo tři, čárkovité listy hluboce rýhované. Bývají dlouhé 15 až 30 mm a široké 2 až 3 mm a mají krátké jazýčky o délce do 2 mm. Jsou obvykle hustě chlupaté, často svinuté a na líci slabě žebernaté, barvu mají středně zelenou až namodralou.

Květenství je podlouhle oválná, lesklá, dole přetrhovaná lata dlouhá až 8 cm, mívá barvu stříbřitě zelenou nebo má fialový nádech. Její bělavé, ze stran zmáčknuté klásky (5 až 6 mm dlouhé) obsahují mezi dvěma, téměř stejně velkými, plevami bez osin jen dva nebo tři kvítky. Jsou uzavřené ve špičatých, bezosinných, vejčitě kopinatých pluchách pouze o něco málo delších než jsou plevy. Ve květech jsou tři tyčinkyprašníky a dvě pérovité blizny posazené na vrcholu lysého semeníku. Vykvétají v červnu a červenci, opylovány jsou větrem. Plodem je špičatá, lesklá, světle žlutá obilka dlouhá 4 až 5 mm a široká okolo 1 mm. V 1 gramu je 3600 obilek (HTS = 0,28).[2][4][5]

Význam[editovat | editovat zdroj]

Pro lepší využití v trávníkářství se smělek štíhlý často šlechtí. Vzhledem ke stepnímu původu se využívá jeho odolnosti proti letním přísuškům a používá se jako příměs do travních směsí určených pro rekreační i okrasné trávníky. Snese časté nízké kosení (i na 6 mm) a běžnou zátěž. Na golfových hřištích se využívá nejen na dráhy, ale bývá také používán na greeny. V době kvetení je jeho pyl silným alergenem.[2][6][7]

Mapy florabase[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. ZICHA, Ondřej. BioLib.cz: Smělek štíhlý [online]. Ondřej Zicha, BioLib.cz, rev. 18.10.2004, [cit. 2012-01-14]. Dostupné online. (česky) 
  2. a b c DUCHOŇ, Mário. BOTANY.cz: Smělek štíhlý [online]. BOTANY.cz, rev. 31.07.2011, [cit. 2012-01-14]. Dostupné online. (česky) 
  3. DANIHELKA, Jiří; CHRTEK, Jindřich; KAPLAN, Jan et all. Seznam druhů rostlin v ČR [online]. Botanický ústav AV ČR, Průhonice, rev. 23.01.2011, [cit. 2012-01-14]. Dostupné online. (česky) 
  4. Prairie Wildflowers of Illinois: Koeleria macrantha [online]. Illinois Wildflowers, John Hilty, USA, [cit. 2012-01-14]. Dostupné online. (anglicky) 
  5. Flora of China: Koeleria macrantha [online]. Missouri Botanical Garden, St. Louis, MO & Harvard University Herbaria, Cambridge, MA, USA, [cit. 2012-01-14]. Dostupné online. (anglicky) 
  6. Doplňkové trávníkové druhy: Smělek štíhlý [online]. Mendelova univerzita, Agronomická fakulta, Brno, rev. 03.07.2009, [cit. 2012-01-14]. Dostupné online. (česky) 
  7. Kapesní atlas trav: Smělek štíhlý [online]. Agrostis Trávníky, s. r. o., Rousínov u Výškova, [cit. 2012-01-14]. Dostupné online. (česky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]