Johann Schmidl

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Johann Schmidl
Narození22. prosince 1693
Olomouc
Úmrtí13. března 1762 (ve věku 68 let)
Praha
Povoláníkatolický kněz
Nábož. vyznáníkatolicismus
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Johann Schmidl (česky též Jan Schmidl (22. prosince 1693, Olomouc13. března 1762, Praha), patřil k významným jezuitům z České provincie v první polovině 18. století.

Život[editovat | editovat zdroj]

V roce 1710 vstoupil do jezuitského řádu a v roce 1743 byl ustanoven dějepiscem České jezuitské provincie.[1] Jeho hlavním dílem je 4 svazková práce „Historia Societatis Jesu Provinciae Bohemicae“, která vycházela v letech 1747–1759. Schmidl mapoval dějiny jezuitů v České provincii od samých počátků v roce 1555, kdy bylo rozhodnuto o jejich příchodu do Čech a dílo bylo časově dovedeno až do roku 1653, tedy doby, kdy jezuitský řád v českých zemích stál na čele rekatolizace a jeho členové obnovovali po všech koutech, především Čech a Moravy, katolickou víru.

Významný český osvícenec, vědec a spisovatel František Martin Pelcl psal ve svých dílech o důležitých postavách českých, moravských a slezských zemských dějin. Nedělal etnické či jazykové rozdíly, hlavní pro něj byl význam a kvalita dané osobnosti z hlediska zemí Koruny české. Ve své práci „Boehmische, Mährische und Schlesische Gelehrte und Schriftsteller aus dem Orden der Jesuiten von Anfang der Gesellschaft bis auf gegenwaertige Zeit“ psal též o Schmidlovi, když v něm viděl literárně nadaného člověka, který přednášel gramatiku a poesii[2] a připravoval mladé jezuity na liturgické činnosti právě z literárního hlediska. Vzhledem ke svému trvale špatnému zdraví se dožil překvapivě vysokého věku 71 let.

Z jeho děl je nutno, krom životní vícesvazkové práce o dějinách jezuitů v českých zemích, zmínit ještě „Brevis instructio secundum Deum et divinum ejus bene placitum vivendi“, vytištěno v Opavě v roce 1740 nebo „Tria charissima Vener. Ionannis Berchmanns S. I. Scholastice, historice, symbolice, elogiastice proposita„, vydáno ve slezské Nise v roce 1732.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. ADB: Schmidl, Johann. URL: http://de.wikisource.org/wiki/ADB:Schmidl,_Johann [2013-02-14].
  2. PELCL, František Martin. Boehmische, Mährische und Schlesische Gelehrte und Schriftsteller aus dem Orden der Jesuiten von Anfang der Gesellschaft bis auf gegenwaertige Zeit. Prag: Im Verlag des Verfassers, 1786, s. 189.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

SCHMIDL, Jan. Historiae Societatis JESU provinciae Bohemiae. Pragae : Typis universitatis CArolo Ferdinandeae in Collegio S. J. Ad S. Clementem, per Jacobum Schweiger Factorem, 1747. 660 s. elektronická kniha v katalogu Vědecké knihovny v Olomouci, digitalizována v rámci služby eBooks on Demand