Čakovická tabule

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Čakovická tabule
Přírodní rezervace Vinořský park

Nejvyšší bod 293 m n. m. (vrstevnice)
Rozloha 179,9 km²

Nadřazená jednotka Českobrodská tabule
Sousední
jednotky
Kojetická pahorkatina
Labsko-vltavská niva
Čelákovická pahorkatina
Bylanská pahorkatina
Pražská plošina

Světadíl Evropa
Stát Česko Česko
Horniny pískovec, spongilit, jílovec, slínovec, křemenec
Povodí Labe
Souřadnice

Čakovická tabule je geomorfologický okrsek ve střední části Českobrodské tabule, ležící v okresech Nymburk, Kolín, Praha-východ ve Středočeském kraji a na území hlavního města Prahy.

Poloha a sídla[editovat | editovat zdroj]

Přírodní památka Cihelna v Bažantnici
Přírodní památka Chvalský lom

Území okrsku leží zhruba mezi sídly Bořanovice (na severozápadě), Přezletice a Brandýs nad Labem (na severu), Kounice (na východě), Újezd nad Lesy (na jihu) a pražskou částí Vysočany (na jihozápadě). Zcela uvnitř okrsku leží větší obce Zeleneč, Šestajovice, Líbeznice a více městských částí Prahy, např. Čakovice, podle kterých je okrsek pojmenován.[1]

Geomorfologické členění[editovat | editovat zdroj]

Okrsek Čakovická tabule (dle značení Jaromíra Demka VIB–3E–2) náleží do celku Středolabská tabule a podcelku Českobrodská tabule.

Podle členění Balatky a Kalvody[2] se okrsek dále již nečlení. V tomto členění je Čakovická tabule definována jako územně rozsáhlejší.

Tabule sousedí s dalšími okrsky Středolabské tabule (Kojetická pahorkatina a Labsko-vltavská niva na severu, Čelákovická pahorkatina na východě, Bylanská pahorkatina na jihovýchodě) a s celkem Pražská plošina na západě a jihu.[3]

Významné vrcholy[editovat | editovat zdroj]

Nejvyšším bodem okrsku je vrstevnice (293 m).[2]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Čakovická tabule na Mapy.cz
  2. a b BALATKA, Břetislav; KALVODA, Jan. Geomorfologické členění reliéfu Čech = Geomorphological regionalization of the relief of Bohemia. Praha: Kartografie, 2006. 80 s. ISBN 80-7011-913-6. (česky, anglicky) 
  3. Zeměpisný lexikon ČR. Hory a nížiny. Příprava vydání Jaromír Demek, Peter Mackovčin. 2. vyd. Brno: Agentura ochrany přírody a krajiny ČR, 2006. 582 s. ISBN 80-86064-99-9. Heslo Čakovická tabule, s. 97. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]