Josef Glogar

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Josef Glogar
Narození 17. prosince 1891
Bernartice nad Odrou
Úmrtí 11. října 1969 (ve věku 77 let)
Olomouc
Povolání katolický kněz
Nábož. vyznání katolická církev
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Josef Glogar (17. prosince 1891 Bernartice nad Odrou11. října 1969 Olomouc) byl římskokatolický kněz, který od roku 1952 až do své smrti vedl jako generální a následně kapitulní vikář olomouckou arcidiecézi.

Život[editovat | editovat zdroj]

Narodil se 17. prosince 1891 v Bernarticích nad Odrou jako syn malozemědělce, zedníka a kostelníka Floriána Glogara a Karolíny Glogarové. Josefa v dětství dost o ovlivnil místní farář Karel Hanák. Josef nejprve chodil do školy v Bernarticích nad Odrou, gymnázium pak studoval v Moravské Ostravě. Po gymnáziu se rozhodl pro teologii, kterou studoval v Olomouci, kde byl také vysvěcen 5. července 1915 biskupem Karlem Wisnarem na kněze. V roce 1920 se stal olomouckým dómským vikářem. Byl také výborný zpěvák, a proto v semináři vyučoval liturgickému zpěvu. Angažoval se v různých organizacích a spolcích, přispíval do novin a časopisů, byl zván na různé slavnosti jako kazatel.

Dne 1. září 1939 byl společně z dalšími církevními hodnostáři, kteří nebyli pohodlní okupantům, zatčen a nakonec skončil v koncentračním táboře Dachau. Zde vynikl svou statečností, například pomáhal pašovat dopisy, získal zde také kontakty na jiné duchovní, které po válce pak využil. Po válce se vrátil do Olomouce a zde se zapojil nejen zpět do církevního, ale i do politického života. Byl také činný ve Svazu protifašistických bojovníků. Dne 13. února 1951 se stal kanovníkem olomoucké kapituly.

V roce 1952 byl jmenován generálním vikářem. Jeho situace začínala být těžká, neboť musel jednat diplomaticky s tehdejším ateistickým režimem. Glogar byl generálním vikářem devět let. Dne 9. listopadu 1961 byl zvolen metropolitní kapitulou kapitulním vikářem. Ač byl již starý, tak byl stále aktivní a například roku 1963 se postaral o oslavu výročí příchodu sv. Cyrila a Metoděje na Moravu a v Olomouci v roce 1968 obnovil kněžský seminář. Za Glogarova působení také začala probíhat liturgická reforma. Jeho velkou snahou také bylo dostat do duchovní správy kněze z výroby, což se mu díky jeho diplomatickým schopnostem ve většině případů dařilo.

Zemřel 11. října 1969 a byl pohřben v rodných Bernarticích nad Odrou.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Generální vikář olomoucké diecéze
Předchůdce:
Stanislav Zela
1952-1961
Josef Glogar
Nástupce:
?