Zedník

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Další významy jsou uvedeny na stránce Zedník (rozcestník).
Zedníci při práci .

Zedník je dělník ukládající na stavbě cihly nebo kámen, které spojuje maltou. Zedníci se podílejí na stavbách a opravě betonových i cihlových staveb, jako jsou obytné domy, mosty nebo jiná zařízení z přírodních nebo umělých stavebních materiálů. Obvykle odborník ve zdění resp. zednictví a jiných základních stavebních pracích.

Zednické řemeslo je jedno z nejstarších. Zedníci původně používali jako stavební materiál kámen a byly úzce provázání s kamenictvím, o čemž svědčí i společné cechy. Zpočátku zedníci pracovali zejména na stavbě církevních objektů. Práce na světských stavbách a měšťanských domech byly známy až od 15. století.[1] Profesionální dovednosti si zedníci často předávali z pokolení na pokolení. Rozvoj stavebnictví zejména ve větších městech Uherska koncem 19. století si vyžádal velké množství námezdních dělníků. Zednictví bylo od konce 19. století jedním z typických slovenských řemesel. Slovenští zedníci např. z Liptova byli zruční stavitelé, žádaní v celém Uhersku i zahraničí. Mezi zedníky z Liptova se vyprofilovalo několik významných slovenských podnikatelů a veřejných činitelů jako Ján Hlavaj nebo Ján Nepomuk Bobula.[1]

Za patrona zedníků jsou považováni sv. Štefan a sv. Tomáš.[1]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Murár na slovenské Wikipedii.

  1. a b c zednictví. In: Encyklopédia ľudovej kultúry Slovenska 1. 1. vyd. Bratislava: Veda, 1995. 484 s. ISBN 80-224-0234-6. s. 377-378.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

  • Slovníkové heslo zedník ve Wikislovníku