Bohdíkov (tvrz)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Bohdíkov
Renesanční tvrz v Bohdíkově
Renesanční tvrz v Bohdíkově
Základní informace
Výstavba před rokem 1560
Materiál kámen
Stavebník Tobiáš Prog z Velmic
Poloha
Adresa Bohdíkov, ČeskoČesko Česko
Souřadnice
Další informace
Rejstříkové číslo památky 50705/9-75 (PkMISSezObr)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Bohdíkov je původně renesanční tvrz ve stejnojmenné obci v okrese Šumperk v Moravskoslezském kraji. Od roku 1958 je chráněna jako kulturní památka ČR.[1]

Ves Bohdíkov (dříve Český či Dolní Bohdíkov) leží přibližně 8 km severozápadně od Šumperka a poprvé se objevuje v listinných pramenech již v roce 1350 a tím patří k nejstarším obcím na Šumpersku.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Bohdíkov původně náležel k novohradskému panství a po jeho rozpadu od konce 15. století připadl panství losinskému. V letech 1564 až 1569 se zde připomíná Tobiáš Prog z Velmic jemuž v roce 1560 Jan mladší ze Žerotína postoupil ještě další obce: Hrabenov a Raškov. Z nich vytvořil samostatný statek a zde po roce 1560 nechal postavit bohdíkovskou tvrz, která se prokazatelně poprvé uvádí v roce 1576. Dalším jejím držitelem se stal roku 1592 Jan Odkolek starší z Oujezdce, který je v písemnostech uváděn právě při koupi temenického a bohdíkovského statku.

Pro účast na stavovském povstání v letech 1618–1620 byly oba statky jeho synovci – Janu mladšímu Odkolkovi – zkonfiskovány a předány knížeti Karlu z Lichtenštejna. Od roku 1622 se tvrz stala součástí rudského velkostatku knížat Lichtenštejnů. Za jejich panování tvrz ztratila residenční charakter a změnila se v hospodářský objekt.

Tvrz byla v 19. století přestavěna na hospodu nacházející se poblíž železniční zastávky Bohdíkov-Komňátka na železniční trati Bludov-Hanušovice. Původní konstrukci a účel objektu dokládají mimořádně silné stěny a hluboké sklepy.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Ústřední seznam kulturních památek České republiky [online]. Praha: Národní památkový ústav [cit. 2017-10-16]. Identifikátor záznamu 164279 : Tvrz. Památkový katalog. Hledat dokumenty v Metainformačním systému NPÚ [1]. 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • V. Pinkava, Hrady ,zámky a tvrze Moravské, Olomou-Brno, 1905-27
  • I.L.Červinka, Zapomenuté hrady a tvrze Moravské, Časopis VSM v Olomouci, r.1927-1930
  • Z. Gardavský, Hrady a zámky severozápadní Moravy, Ostrava 1962
  • E.Vojtková, Hrady a zámky Severomoravského kraje, Ostrava 1974
  • Spurný a kol., Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku II, Svoboda Pha 1983

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]