Method Kaláb

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Method Kaláb
Method Kaláb
Method Kaláb
Narození10. července 1885
Veselíčko
Rakousko-UherskoRakousko-Uhersko Rakousko-Uhersko
Úmrtí17. listopadu 1963 (ve věku 78 let)
Praha
ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Povolánímalíř, tiskař, grafik, typograf, publicista a bibliofil
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Seznam děl v databázi Národní knihovny
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Method Kaláb (10. července 1885, Veselíčko[1]17. listopadu 1963, Praha) byl český grafik, ilustrátor, tiskař, typograf, tvůrce písma, odborný publicista a bibliofilský specialista. Od r. 1922 byl ředitelem Průmyslové tiskárny v Praze.

Život[editovat | editovat zdroj]

Pocházel z chudých poměrů. Otec pracoval jako zemědělský dělník, matka zemřela, když mu bylo osm roků. [2]

Vyučil se sazečem a pracoval postupně v malých tiskárnách a písmolijeckých dílnách u nás (v Sedlčanech, Táboře, Praze) i v zahraničí (tiskárna Augusta Chwaly ve Vídni, Finschova slévárna písem ve Frankfurtu nad Mohanem). Navštěvoval typografické kurzy, soustavně se vzdělával v oboru tvorby písma a knih. Po návratu do Prahy (1911) byl jmenován faktorem v tiskárně Grafia. V roce 1922 byl Ústředním spolkem čsl. průmyslu cukrovarnického pověřen úkolem vybudovat velkou knižní tiskárnu a stal se jejím ředitelem. Strojovou sazárnu vybavil jedním typem sázecích strojů-monotypy. To mu umožnilo dokonalou sazbu nejen propagačních materiálů, ale i bibliofilských tiskovin. V r. 1948 obdržel se svými spolupracovníky státní cenu za přínos české knize. [2]

Dílo[editovat | editovat zdroj]

Byl průkopníkem nových směrů české typografie, stal se autorem mnoha typů klasicizujících písem, snad nejznámější je jeho antikva. Dal typografickou podobu mnoha krásným knihám, spolupracoval s předními výtvarníky jako V. H. Brunnerem, Alfonsem Muchou, Františkem Kyselou, Cyrilem Boudou, Josefem Ladou, Karlem Svolinským, Maxem Švabinským a řadou dalších. V písmolijně pražské Průmyslové tiskárny byla realizována písma Slavoboje Tusara (Antikva, 1936) a Karla Svolinského (písmo vytvořené pro vydání Máchova Máje, 1925). Kaláb se rovněž zasadil o vydání písma Oldřicha Menharta v Anglii (Menhart Romana Monotype, 1934). V letech 1908–1963 graficky upravil téměř 800 knižních titulů. Byl grafickým úpravcem a členem redakční rady časopisu Hollar. Navrhoval obálky časopisu Typografia (1911–1913), s nímž spolupracoval též odborně. Řada Kalábových teoretických textů, kterými usiloval propagovat grafické pojetí české knihy, byla publikována v zahraničí, např. v periodikách The Fleuron či v typografické ročence Das Gutenberg Jahrbuch. Vzorem byl Kalábovi tiskař Giambattista Bodoni, jemuž věnoval monografickou studii (1925). Napsal také knihu o písmech Slavoboje TusaraPůvodní české knižní písmo Slavoboje Tusara (vydala Průmyslová tiskárna v Praha, 1926). Jeho bohatá pozůstalost se po jeho smrti dostala do sbírek žďárského Muzea knihy.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • KALÁB, Method. Method Kaláb, mistr typograf: 1885-1963. 1. vyd. Brno: Blok, 1967. 166 s., nestr. fot. příl.
  • FABEL, Karel. Současná typografie. 1. vyd. Praha: Odeon, 1981. 71 s.
  • PAVLIŇÁK, Petr (ed.). Slovník českých a slovenských výtvarných umělců A–Z. 1. vyd. Ostrava: Výtvarné centrum Chagall, 2010.
  • NOVOTNÝ, Miloslav. Výstava z knižního díla Methoda Kalába. 1960. 44 s.
  • KALÁB, Method. Charakteristické znaky obrazu knižního písma. 1949

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Matriční záznam o narození a křtu farnosti Jámy
  2. a b CODR, Milan; MACH, Jan. Přemožitelé času sv. 6. Praha: Mezinárodní organizace novinářů, 1988. Kapitola Method Kaláb, s. 56–60. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]