Mauzoleum jugoslávských vojínů

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Kaple s představenými dórskými sloupy

Mauzoleum jugoslávských vojínů je stavba ve stylu monumentálního neoklasicismu z roku 1926 navržená architektem Hubertem Austem. Nachází se v Bezručových sadech v historickém centru města Olomouce.

Mauzoleum bylo postaveno nákladem Československo-jihoslovanské ligy pro uložení ostatků 1188 jugoslávských vojáků, kteří zemřeli v olomouckých vojenských nemocnicích během první světové války. Další památníky byly postaveny také v Jindřichovicích, v Praze a v Trenčíně.

Památník byl slavnostně vysvěcen 11. července 1926. Dnes je v špatném stavu. V minulosti (1990, 1998) byl několikrát zpracováván projekt jeho obnovy, avšak bez výsledku. Potíže jsou způsobeny i nejasnostmi ohledně vlastníka – tím totiž byla až do svého rozpadu Jugoslávská federace.

Od 3. května 1958 je evidováno jako nemovitá kulturní památka.[1]

Popis stavby[editovat | editovat zdroj]

Jedná se o 11 metrů vysokou kapli s kopulí a představenými třemi řadami dórských sloupů na uměle navezeném pahorku. V něm se nachází kostnice o rozměrech 14 × 7 metrů s ostatky jugoslávských vojáků. Ostatky jsou uloženy v malých dřevěných rakvích a jsou přístupné (dnes zazděným) portálem s pískovcovým reliéfem truchlící ženy a se znaky Jugoslávie a Československa. Sochařskou výzdobu vytvořil Julius Pelikán.[2] Kaple je přístupná dvojramenným schodištěm, uvnitř se nacházejí značně poškozené, částečně zamalované fresky světců v byzantském stylu. Na průčelí stavby je reliéfní nápis v češtině a srbochorvatštině „VĚRNOST ZA VĚRNOST – LJUBAV ZA LJUBAV“. Srbochorvatský text znamená v překladu lásku za lásku.

Další fotografie[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://monumnet.npu.cz/pamfond/list.php?IdReg=157333&Limit=20 citováno 7. ledna 2008
  2. Mauzoleum Jihoslovanů, citováno 7. ledna 2008

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Souřadnice: 49°35′40,85″ s. š., 17°15′24,07″ v. d.