Podještědská pahorkatina

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Podještědská pahorkatina
Hamerský rybník, vzadu Chrastenský vrch

Nejvyšší bod 562 m n. m. (Holubník)
Rozloha 146,8 km²

Nadřazená jednotka Zákupská pahorkatina
Sousední
jednotky
Cvikovská pahorkatina
Kotelská vrchovina
Ještědsko-kozákovský hřbet
Lužické hory
Podřazené
jednotky
Rynoltická pahorkatina
Jablonská pahorkatina
Křižanská pahorkatina
Strážská kotlina[1]

Světadíl Evropa
Stát Česko Česko
Horniny pískovec, vulkanity, sedimenty
Povodí Ploučnice
Souřadnice

Podještědská pahorkatina je geomorfologický okrsek v severovýchodní části Zákupské pahorkatiny ležící v okresech Česká Lípa a Liberec, v Libereckém kraji. Území okrsku vymezují sídla Stráž pod Ralskem na jihozápadě, Osečná na jihovýchodě, Rynoltice na severu a Heřmanice v Podještědí na severozápadě. Významné je město Jablonné v Podještědí.

Charakter území[editovat | editovat zdroj]

Útěchovický špičák nad Horeckým rybníkem

Okrsek zaujímá členitou pahorkatinu v povodí horní Ploučnice na převážně turonských až coniackých křemenných pískovcích, třetihorních vulkanitech a kvartérních sedimentech. Vytváří kerný, strukturně denudační georeliéf v předpolí lužického zlomu, charakterizovaný pískovcovými hřbety, suky a tvary selektivního zvětrávání, kuestami, kotlinami, neovulkanickými suky, zarovnanými povrchy (převážně pedimenty) a širokými údolími převládající pravoúhlé vodní sítě. Na západě a severozápadě se zachovaly zbytky čelní morény halštrovského ledovce. Na jihu Ploučnice vytvořila úzkou a mělkou strukturní Strážskou kotlinu s nivami, nízkými terasami, kryopedimenty a antropogenními tvary po těžbě uranové rudy. Nepatrně, zejména ve východní polovině místy až převážně zalesněná – převažují smrkové porosty s borovicí,bukem, dubem a břízou. Místy jsou antropogenní tvary vázané na bývalé uranové dolyodvaly, usazovací nádrže a pískovny.[2]

Okrsek zahrnuje chráněná území PP Stříbrník, CHKO Lužické hory (část), a PPk Ještěd (část).[2]

Čedičové skalky Stříbrníku

Geomorfologické členění[editovat | editovat zdroj]

Okrsek Podještědská pahorkatina náleží do celku Ralská pahorkatina a podcelku Zákupská pahorkatina. Dále se člení na podokrsky Rynoltická pahorkatina a Jablonská pahorkatina v severní části, Křižanská pahorkatina a Strážská kotlina v jižní části. Pahorkatina sousedí s dalšími okrsky Zákupské pahorkatiny (Cvikovská pahorkatina na západě, Kotelská vrchovina na jihu), s Ještědsko-kozákovským hřbetem na severovýchodě a Lužickými horami na severu.[1]

Významné vrcholy[editovat | editovat zdroj]

Nejvyšším vrcholem Podještědské pahorkatiny je vrch Holubník s (562 m n.m.) při styku s Kotelskou vrchovinou a Ještědským hřbetem.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b BALATKA, Břetislav; KALVODA, Jan. Geomorfologické členění reliéfu Čech. Praha: Kartografie Praha, 2006. ISBN 80-7011-913-6. 
  2. a b DEMEK, Jaromír; MACKOVČIN, Peter, a kolektiv. Zeměpisný lexikon ČR: Hory a nížiny. 2. vyd. Brno: AOPK ČR, 2006. 582 s. ISBN 80-86064-99-9. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]