Podještědská pahorkatina

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Podještědská pahorkatina
Hamerský rybník, vzadu Chrastenský vrch

Nejvyšší bod 562 m n. m. (Holubník)
Rozloha 146,8 km²

Nadřazená jednotka Zákupská pahorkatina
Sousední
jednotky
Cvikovská pahorkatina
Kotelská vrchovina
Ještědsko-kozákovský hřbet
Lužické hory
Podřazené
jednotky
Rynoltická pahorkatina
Jablonská pahorkatina
Křižanská pahorkatina
Strážská kotlina[1]

Světadíl Evropa
Stát Česko Česko
Horniny pískovec, vulkanity, sedimenty
Povodí Ploučnice
Souřadnice
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Podještědská pahorkatina je geomorfologický okrsek v severovýchodní části Zákupské pahorkatiny ležící v okresech Česká Lípa a Liberec, v Libereckém kraji. Území okrsku vymezují sídla Stráž pod Ralskem na jihozápadě, Osečná na jihovýchodě, Rynoltice na severu a Heřmanice v Podještědí na severozápadě. Významné je město Jablonné v Podještědí.

Útěchovický špičák nad Horeckým rybníkem

MOŽNÉ PORUŠENÍ AUTORSKÝCH PRÁV

©

Část obsahu této stránky, přístupná nyní pouze v její historii, byla odstraněna kvůli podezření z porušení autorských práv, neboť se nápadně podobá textu z:

Demek, Mackovčin: Zeměpisný lexikon ČR. Hory a nížiny. Brno, AOPK ČR, 2006. S. 352
Tato stránka je proto nyní zapsána na Wikipedie:Porušení práv. Odstraněný text bez vysvětlení neobnovujte. Pokud jste autorem materiálu a souhlasíte s podmínkami naší licence GFDL a licence CC-BY-SA 3.0, pošlete prosím souhlas e-mailem dle pokynů na Nápověda:Svolení autora nebo na internetové stránce, ze které text pochází, uveďte jeho licencování dle GFDL a CC-BY-SA 3.0. Pokud se nepodaří původ textu ověřit, bude po týdnu posouzeno jeho odstranění. Jestliže si nevíte rady, navštivte prosím stránku Wikipedie:Potřebuji pomoc.
Pro vkladatele šablony:
Najděte autora a vložte mu na diskusní stránku:
{{subst:copyvio autor|Podještědská pahorkatina|Demek, Mackovčin: Zeměpisný lexikon ČR. Hory a nížiny. Brno, AOPK ČR, 2006. S. 352}} --~~~~
případně použijte pro nové přispěvatele:
{{subst:copyvio nováček|Podještědská pahorkatina|Demek, Mackovčin: Zeměpisný lexikon ČR. Hory a nížiny. Brno, AOPK ČR, 2006. S. 352}} --~~~~
a vložte sem:
* [[Podještědská pahorkatina]] z [Demek, Mackovčin: Zeměpisný lexikon ČR. Hory a nížiny. Brno, AOPK ČR, 2006. S. 352] --~~~~

Okrsek zahrnuje chráněná území PP Stříbrník, CHKO Lužické hory (část), a PPk Ještěd (část).[2]

Čedičové skalky Stříbrníku

Geomorfologické členění[editovat | editovat zdroj]

Okrsek Podještědská pahorkatina náleží do celku Ralská pahorkatina a podcelku Zákupská pahorkatina. Dále se člení na podokrsky Rynoltická pahorkatina a Jablonská pahorkatina v severní části, Křižanská pahorkatina a Strážská kotlina v jižní části. Pahorkatina sousedí s dalšími okrsky Zákupské pahorkatiny (Cvikovská pahorkatina na západě, Kotelská vrchovina na jihu), s Ještědsko-kozákovským hřbetem na severovýchodě a Lužickými horami na severu.[1]

Významné vrcholy[editovat | editovat zdroj]

Nejvyšším vrcholem Podještědské pahorkatiny je vrch Holubník s (562 m n. m.) při styku s Kotelskou vrchovinou a Ještědským hřbetem.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b BALATKA, Břetislav; KALVODA, Jan. Geomorfologické členění reliéfu Čech. Praha: Kartografie Praha, 2006. ISBN 80-7011-913-6. 
  2. DEMEK, Jaromír; MACKOVČIN, Peter, a kolektiv. Zeměpisný lexikon ČR: Hory a nížiny. 2. vyd. Brno: AOPK ČR, 2006. 582 s. ISBN 80-86064-99-9. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]