Stříbrník (Ralská pahorkatina)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Stříbrník
Vrcholová čedičová skaliska na Stříbrníku
Vrcholová čedičová skaliska na Stříbrníku

Vrchol507 m n. m.
Prominence109 m ↓
Izolace4,8 km → Malý Vápenný
SeznamyNejprominentnější hory CZ
Hory Ralské pahorkatiny
PoznámkaPřírodní památka Stříbrník, kruhový rozhled
Poloha
StátČeskoČesko Česko
PohoříRalská pahorkatina / Zákupská pahorkatina / Podještědská pahorkatina / Křižanská pahorkatina / Žibřidická část[1]
Souřadnice
Stříbrník
Stříbrník
Horninačedič, pískovec, slínovec
PovodíPloučnice
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Stříbrník (507 m n. m.), německy Silberstein, je vrch v okrese Liberec, ležící asi 1 km jihozápadně od Žibřidic, na stejnojmenném katastrálním území, jihovýchodně od Jablonného v Podještědí.

Popis vrchu[editovat | editovat zdroj]

Pohled z vrcholu Stříbrníku směrem na Lužické hory

Je to výrazný neovulkanický suk s vrcholovým skalnatým hřbítkem směru SZJV, podmíněným vypreparovanou výplní žíly z olivinického čediče, se skalkami a mrazovými sruby v sloupcovitě odlučné hornině, vytvářející ve svém průřezu neobvyklé nepravidelné mnohohrany (tři morfologicky výrazné, samostatně vzniklé a vůči sobě paralelně posunuté vrcholy). Jsou zde též tufové aglomerace a kontaktní metamorfózy podložních pískovců a slínovců. Vrch je částečně zalesněný převážně smrkovými porosty, při vrcholu jsou křovinné formace (včetně jednoho jedince tisu červeného). Úpatí je zorněno.[2][3]

Ze zpřístupněné vrcholové skalky je kruhový rozhled na Ralsko, Ještěd, prakticky celé Lužické hory aj. Pod vrcholovou skálou je chatka.

Ochrana přírody[editovat | editovat zdroj]

Vrcholová partie byla v roce 1968 vyhlášena za přírodní památku Stříbrník, spravovanou od roku 2003 Libereckým krajem. Nachází se zde hnízdiště výra velkého a krkavce velkého.

Geomorfologické zařazení[editovat | editovat zdroj]

Vrch náleží do celku Ralská pahorkatina, podcelku Zákupská pahorkatina, okrsku Podještědská pahorkatina, podokrsku Křižanská pahorkatina a Žibřidické části.[1]

Přístup[editovat | editovat zdroj]

Na vrchol vedou tři cesty. Od severu ze Žibřidic to je zeleně značená turistická stezka vedoucí přes pole a kolem jelení obory, ze západní části obce je to žlutě značená stezka, jdoucí po svahu Pěnkavčího vrchu a dále na vrchol Stříbrníku a poslední nejdelší přístup je od jihu z obce Útěchovice po zelené značce přecházející přes sousední Útěchovický Špičák (499 m).[4]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b BALATKA, Břetislav; KALVODA, Jan. Geomorfologické členění reliéfu Čech. Praha: Kartografie Praha, 2006. ISBN 80-7011-913-6. 
  2. DEMEK, Jaromír; MACKOVČIN, Peter, a kolektiv. Zeměpisný lexikon ČR: Hory a nížiny. 2. vyd. Brno: AOPK ČR, 2006. 582 s. ISBN 80-86064-99-9. 
  3. PP Stříbrník [online]. AOPK ČR [cit. 2013-11-03]. Dostupné online. 
  4. Mapy.cz [online]. Seznam.cz [cit. 2013-11-03]. Dostupné online. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]