Kostel Panny Marie Sněžné (Olomouc)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Kostel Panny Marie Sněžné
Kostel Panny Marie Snezne.jpg
Místo
Stát ČeskoČesko Česko
Souřadnice
Kostel Panny Marie Sněžné
Kostel Panny Marie Sněžné
Architektonický popis
Stavební sloh barokní architektura
Výstavba 1719
Odkazy
Ulice Denisova
Kód památky 13718/8-3715 (PkMISSezObr)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kostel Panny Marie Sněžné v Olomouci je římskokatolický barokní kostel v Olomouci zasvěcený Panně Marii Sněžné. Nachází se na Náměstí republiky při někdejším minoritském klášteře. Původně klášterní kostel sálového typu má pětiosé bohatě sochařsky zdobené průčelí se dvěma věžemi, jež jsou významným prvkem panoramatu města.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Interiér kostela Panny Marie Sněžné

Základní kámen na místě někdejšího minoritského klášterního kostela byl položen v roce 1712, stavba byla dokončena o sedm let později a v roce 1726 byly ještě J. G. Halbichem vyrobeny varhany s tzv. nebeským orchestrem. Autorem celého projektu kostela byl Michael Klein z Nisy, vstupní portál s tordovanými sloupy vytvořil Václav Render, nástropní malbu Karel Josef Harringer, sochy Augustin Jan Thomasberger, Michael Zürn ml., Jan Sturmer a Wolfgang Träger a obrazy Johann Georg Schmidt, Josef František Wickart, Johann Georg Heinsh a Karel Josef Harringer. Na výzdobě kostela také celých 24 let spolupracoval Jan Kryštof Handke a vytvořil zde možství fresek a několik obrazů.

V roce 1773 ale císař Josef II. zrušil jezuitský řád a kostel poté krátce do roku 1778 sloužil olomoucké univerzitě pro akademické bohoslužby. Po přeložení univerzity do Brna kostel přešel do vlastnictví olomoucké vojenské posádky a později sloužil i jako skladiště. Až od roku 1910 začal opět sloužit věřícím, přičemž mezi lety 1916–1918 prošel jeho interiér rekonstrukcí za účasti Adolfa Kašpara, Rudolfa Doležala a dalších. V 70. letech 20. století byl restaurován varhanní prospekt, kruchta i vlastní varhany s nebeským orchestrem a v 90. letech téhož století došlo na rekonstrukci exteriéru. Kostel tehdy opět začal sloužit akademickým bohoslužbám. V roce 2005 Otmar Oliva pro kostel zhotovil bronzový oltář s mramorovou deskou.[1]

Fotogalerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://www.otmaroliva.cz/dilo/liturgicka-plastika/kostel-p-marie-snezne

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]