Jan Jiří Heinsch

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jan Jiří Heinsch
Narození1647
Kladsko
Hrabství kladské
Úmrtí9. září 1712 (ve věku 64–65 let)
Praha
České královstvíČeské království České království
Povolánímalíř
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Seznam děl v databázi Národní knihovny
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Jan Jiří Heinsch, zapisován také jako Heintsch, něm. Johann Georg, (1647 v Kladsku9. září 1712 v Praze) byl českoněmecký malíř, představitel klasicistního proudu barokního malířství. Těžiště jeho díla tvoří náboženské obrazy od řádových objednavatelů. Jsou to oltářní obrazy, které se po josefínských reformách někdy dostaly do galerií, nebo také portréty řádových představených. Je známo okolo 150 obrazů jeho dílny, a vedle toho také obsáhlé grafické dílo.

Život[editovat | editovat zdroj]

Jan Jiří Heinsch se narodil v roce 1647 v rodině královského kancelisty Joachima Frantze Heinsche a jeho ženy Evy ve slezském Kladsku, které tehdy náleželo k zemím Koruny české. O Heinschově mládí a tvorbě do roku 1678, kdy se přestěhoval do Prahy, není nic známo. Zde také v této době vstoupil do malířského cechu. Není jisté, zda získal nějaké malířské vzdělání před příjezdem do Prahy. V Praze se učil malířskému umění u zakladatele české barokní malby Karla Škréty, objevily se u něj vlivy italské renesance, především Tiziana a Paola Veronese. Nejvíce zakázek dostával od jezuitů, augustiniánů a křižovníků s červenou hvězdou. Tematický a duchovní vliv členů řádů, především jezuitů Bohuslava Balbína a Matěje Tannera a křižovníka Jana Františka Beckovského je také v Heinschových dílech patrný. Po smrti své první ženy v roce 1702 Heinsch vstoupil do kláštera bosých augustiánů v Bělé pod Bedězem, ale ještě před koncem noviciátu z něj vystoupil, později pro tento klášter maloval několik obrazů. Roku 1704 se podruhé oženil a usadil se v domě U Salátů v Nových alejích (Národní třídě)na Novém Městě proti kostelu Panny Marie Sněžné[1]. V roce 1710 vytvořil grafický návrh na sousoší sv. Františka Borgiáše pro Karlův most, které v trojrozměrné kompozici zpracoval Ferdinand Maxmilián Brokoff. Heinsch zemřel dva roky poté 9. září.

Dílo[editovat | editovat zdroj]

Heinsch pracoval zejména pro pražské kostely, z mimopražských jsou pozoruhodné obrazy například u jezuitů v Klatovech, u augustiniánů v České Lípě, v Novém Bydžově nebo v Brně.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Jan Herain, Karlův most, Praha 1908, s.44
  2. POCHE, Emanuel, a kol. Umělecké památky Čech: P–Š. Svazek III. Praha: Academia, 1980. 540 s. Heslo Radonice, s. 207. 
  3. HOFFMAN, Zdeněk. Malá galerie známých rodáků a někdějších obyvatel Bělé. Bělá pod Bezdězem: Kulturní a společenské středisko v Bělé pod Bezdězem, 1998. 33 s. S. 20–21. 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • ŠRONĚK, Michal. Jan Jiří Heinsch : (1647-1712) : malíř barokní zbožnosti. Praha: Gallery ; Správa Pražského hradu ; Ústav dějin umění Akademie věd ČR, 2006. 192 s. ISBN 80-86990-03-6. 
  • NEUMANN, Jaomír: Český barok. Odeon Praha 1974, 2.vydání, s. 245 - 246.
  • Jan Jiří Heinsch v informačním systému abART

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]