Balinka

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Tento článek je o řece. O vesnici v Maďarsku pojednává článek Balinka (Maďarsko).
Balinka
Nic moc
Balinka ve Frankově Zhořci
Základní informace
Délka toku 31,1 km
Plocha povodí 178,6 km²
Průměrný průtok 0,9 m³/s
Světadíl Evropa
Hydrologické pořadí 4-16-02-026
Pramen
Ústí
Protéká
ČeskoČesko Česko (Kraj VysočinaVelké Meziříčí)
Úmoří, povodí
Atlantský oceán, Černé moře, Dunaj, Morava, Dyje, Jihlava, Oslava
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Balinka (německy Balliner Bach) je říčka v okresech Jihlava a Žďár nad Sázavou v České republice. Je 31,1 km dlouhá. Povodí má rozlohu 178,6 km². V okolí Měřína se jí říká Měřínský potok a níže i Zhorský potok nebo též Křivý.

Průběh toku[editovat | editovat zdroj]

Balinka vzniká spojením několika potoků severozápadně od Měřína, z nichž nejdelší pramení severovýchodně od Arnolce na Českomoravské vrchovině. Protéká obcemi Uhřínov, Baliny a dále teče přes Balinské údolí. Do Velkého Meziříčí přitéká z jihozápadu. Protéká kolem koupaliště a následně se po 1000 m vlévá do řeky Oslavy. Překonává četné jezy a peřeje.

Větší přítoky[editovat | editovat zdroj]

Vodní režim[editovat | editovat zdroj]

Řeka způsobuje zejména v jarních obdobích problémy s povodněmi. Zřejmě největší povodeň zde ve Velkém Meziříčí způsobila v roce 1985 v květnu. Voda z řeky zatopila náměstí a několik vedlejších a jednu hlavní silnici. Na říčce se také měří průtok každou hodinu. Průměrný roční průtok činí 0,9 m³/s.

Využití[editovat | editovat zdroj]

Balinka je vodohospodářsky významný tok. Pro vodáky je sjízdných 19 km toku.[1] Na řece leží města a obce Uhřínov, Baliny, Velké Meziříčí. Řeka je velice čistá a vhodná ke koupání, například v Balinském údolí. Spodní část řeky je vyhlášena jako Přírodní park Balinské údolí.

Další fotografie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. KESTŘÁNEK, Jaroslav; KŘÍŽ, Hubert; NOVOTNÝ, Stanislav, PÍŠE, Jan, et al. Vodní toky a nádrže. Příprava vydání Vlček, Vladimír. 1. vyd. Praha: Academia, 1984. 316 s. (Zeměpisný lexikon České socialistické republiky). S. 54. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]