Černá Ostravice

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Černá Ostravice
Pramen Černé Ostravice
Pramen Černé Ostravice
Základní informace
Délka toku9,6 [1] km
Plocha povodí28,9 km²
Průměrný průtoku ústí 0,55 m³/s
SvětadílEvropa
Hydrologické pořadí2-03-01-006
Pramen
Ústí
Protéká
ČeskoČesko Česko (Moravskoslezský kraj)
Úmoří, povodí
Atlantský oceán, Baltské moře, Odra, Ostravice
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Černá Ostravice (též Černá) je potokMoravskoslezském kraji, který odvodňuje menší oblast na jihu okresu Frýdek-Místek a představuje jednu ze dvou zdrojnic řeky Ostravice. Potok tvoří část historické zemské hranice Moravy a Slezska, jakož i přibližně polovinu severní hranice obce Bílá.

Popis toku[editovat | editovat zdroj]

Černá Ostravice pramení v jižní části Moravskoslezských Beskyd v nadmořské výšce kolem 850 m při jihozápadním okraji osady Bílý Kříž (součást obce Staré Hamry). V těsné blízkosti pramene probíhá přes vrch Súľov (903 m) státní hranice se Slovenskem a zároveň hlavní evropské rozvodí Odra-Dunaj. Necelé dva kilometry pod pramenem, v nichž Černá Ostravice přijímá několik bezejmenných přítoků zprava a jeden zleva, se nachází klauza Černá Ostravice. Celý tok Černé Ostravice míří neosídlenou lesnatou krajinou zhruba jihozápadním směrem a po necelých deseti kilometrech se potok nad obcí Staré Hamry slévá s Bílou Ostravicí, čímž vzniká řeka Ostravice. Pro vodárenskou nádrž Šance, ležící těsně pod soutokem, jsou Černá a Bílá Ostravice hlavními zdroji čisté vody.

Podél celého toku Černé Ostravice vede po zpevněné cestě zeleně značená turistická trasa s názvem Cyrilometodějská stezka, horní část stezky je označována též názvem Moravská cesta; cyklotrasa vede z větší části po nedaleké rovněž zpevněné souběžné cestě zvané Slezská cesta.

Hlavní přítoky[editovat | editovat zdroj]

(levý/pravý)

Poznámky[editovat | editovat zdroj]

  1. viz oficiální kilkometráž této části Povodí Odry na http://www.pod.cz/vhp_vd_fm.html

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]