Bílá (okres Frýdek-Místek)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Bílá
Obec Bílá v Beskydech
Obec Bílá v Beskydech
Znak obce BíláVlajka obce Bílá
znakvlajka
Lokalita
Status obec
LAU 2 (obec) CZ0802 598020
Pověřená obec a obec s rozšířenou působností Frýdlant nad Ostravicí
Okres (LAU 1) Frýdek-Místek (CZ0802)
Kraj (NUTS 3) Moravskoslezský (CZ080)
Historická země Morava
Zeměpisné souřadnice
Základní informace
Počet obyvatel 281 (2020)[1]
Rozloha 56,45 km²
Katastrální území Bílá
Nadmořská výška 546 m n. m.
PSČ 739 15
Počet částí obce 1
Počet k. ú. 1
Počet ZSJ 4
Kontakt
Adresa obecního úřadu Bílá 142
73915 Staré Hamry
ou@obecbila.cz
Starosta Ing. Tomáš Kubačák
Oficiální web: www.obecbila.cz
Bílá
Bílá
Další údaje
Kód části obce 3913
Geodata (OSM): OSM, WMF
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Jak číst infobox Zdroje k infoboxu a českým sídlům.
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Bílá (německy Bila) je obec nacházející se v okrese Frýdek-MístekMoravskoslezském kraji. Obec leží na moravské straně historické moravsko-slezské zemské hranice a zároveň se jedná i o nejvýchodnější moravskou obec. Je to též i jedna z obcí, k nimž v rámci úpravy hranice se Slovenskem byly roku 1997 připojeny některé slovenské pozemky. Žije zde 281[1] obyvatel. V obci je evidováno 273 adres.

Historie[editovat | editovat zdroj]

První písemná zmínka o osadě Bílá pochází z roku 1817. V první polovině 20. století byla do Bílé zavedena železnice. Až do roku 1951 tvořilo území moderní obce nejjižnější část katastrálního území obce Ostravice, přičemž do roku 1911 byla katastrální hranice podél toků Ostravice a Černé Ostravice mírně odlišná a k 22. lednu 1911 zde došlo k úpravě hranice katastrální a tím i ke změně hranice Moravy a Slezska.[2]

Úřadování v původní obci Ostravice bylo kvůli její značné rozloze velice obtížné a proto již 3. srpna 1919[3] předložili obyvatelé území dnešní obce Bílá na ustavující schůzi zastupitelstva obce Ostravice žádost o rozdělení obce na dvě obce, což však bylo tehdy zamítnuto. K dalšímu jednání obecního zastupitelstva v této věci pak došlo 11. června 1923 za přítomnosti zástupce zemského úřadu v Brně Eduarda Nopa. 15. srpna 1923 se pak, opět za přítomnosti Eduarda Nopa, konalo konečné hlasování, kdy pro rozdělení bylo 5 hlasů a proti 13. Po druhé světové válce se pak objevil návrh, aby byla do celé akce přibrána ještě obec Staré Hamry, ležící tehdy kompletně ve Slezsku. Roku 1945 však byla celá tato plánovaná akce zamítnuta nařízením okresního národního výboru z 8. května 1945.

Obyvatelé obce Ostravice se však nevzdali myšlenky na nové katastrální rozdělení a 2. února 1947 na společné schůzi místních národních výborů obcí Ostravice a Staré Hamry bylo odhlasováno, aby byla zvolena komise, která měla připravit návrh na sloučení a následné rozdělení obou obcí. Komise se sešla 15. února 1947, ale ukázalo se na ní, že již 22. září 1946 byl celý návrh místním národním výborem Staré Hamry zamítnut a že opětovného zamítnutí se celý návrh dočkal na schůzi pléna téhož MNV 26. dubna 1947 s tím, že se již nadále touto věcí MNV Staré Hamry nebude zabývat.

Nakonec obec Ostravice dosáhla nového rozdělení úřední cestou seshora. Celé rozdělení (a tím i vznik nové obce Bílá) proběhlo k 1. červenci 1951,[4] kdy zároveň proběhla radikální změna územního vymezení obcí Ostravice a Staré Hamry. 11. ledna 1965 přijel do Bílé poslední vlak[5] a následně byla železniční doprava do této obce zastavena z důvodu výstavby vodní nádrže Šance, kvůli níž byl celý příslušný železniční úsek zrušen a z části zcela zatopen. 1. únoru 1974[6] byl pro Bílou a Staré Hamry zřízen společný MNV se sídlem ve Starých Hamrech. Při úpravě státní hranice se Slovenskem byly k obci k 25. červenci 1997 připojeny čtyři původně slovenské parcely.

Obyvatelstvo[editovat | editovat zdroj]

Členění obce a sídelní lokality[editovat | editovat zdroj]

Základní sídelní jednotky[editovat | editovat zdroj]

Obec se člení na 4 základní sídelní jednotky: Bílá, Hlavatá, Konečná a Vjadačka.

Sídelní lokality[editovat | editovat zdroj]

Obec Bílá se skládá z mnoha sídelních lokalit, roztroušených po celém jejím katastru. Mnohé z nich mají charakter odlehlých horských samot. Jsou jimi:

Pamětihodnosti[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]