Hrčava

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Hrčava
Pohled na Hrčavu z Javořinky
Pohled na Hrčavu z Javořinky
Znak obce HrčavaVlajka obce Hrčava
znakvlajka
Lokalita
Statusobec
Pověřená obecJablunkov
Obec s rozšířenou působnostíJablunkov
(správní obvod)
OkresFrýdek-Místek
KrajMoravskoslezský
Historická zeměSlezsko
StátČeskoČesko Česko
Zeměpisné souřadnice
Základní informace
Počet obyvatel248 (2024)[1]
Rozloha2,89 km²[2]
Katastrální územíHrčava
Nadmořská výška594 m n. m.
PSČ739 98
Počet domů100 (2021)[3]
Počet částí obce1
Počet k. ú.1
Počet ZSJ1
Kontakt
Adresa obecního úřaduHrčava 53
739 98 Mosty u Jablunkova
urad@obechrcava.cz
StarostaPetr Gořalka
Oficiální web: www.obechrcava.cz
Hrčava
Hrčava
Další údaje
Kód obce598232
Kód části obce47996
Geodata (OSM)OSM, WMF
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Jak číst infobox Zdroje k infoboxu a českým sídlům.
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Obec Hrčava (polsky Herczawa, německy Hertschawa) se nachází v okrese Frýdek-MístekMoravskoslezském kraji. Hrčava leží na hranici se Slovenskem, na místě, kde se stýkají hranice Česka, Polska (obec Javořinka) a Slovenska (obec Čierne) a je po sousedním Bukovci druhou nejvýchodnější obcí Česka. Nejvýchodnější bod České republiky se nachází méně než 4 km severoseverovýchodně. Obec Hrčava však má v Česku nejvýchodněji umístěné centrum obce.[4] Kromě toho je v Česku jedinou obcí v rámci pohoří Jablunkovské mezihoří, které na Jablunkovsko zasahuje malým cípem ze Slovenska. Žije zde 248[1] obyvatel. Obec je členem Sdružení obcí Jablunkovska. Sousedními obcemi sídla jsou Bukovec, Gmina Jistebná a Čierne.

Poloha[editovat | editovat zdroj]

Kostel sv. Cyrila a Metoděje

Velká část obyvatel je nezaměstnaných, což je zřejmě důsledkem velké odlehlosti obce a jejího špatného napojení na dopravní síť. Od zbytku světa byla izolována až do výstavby silnice, spojující ji na jihozápadě s hraničním přechodem Mosty u Jablunkova. Nyní[kdy?] v obci probíhají jednání o vybudování asfaltové silnice na sever, do obce Bukovec, která by velmi napomohla dojíždění za prací (do Třineckých železáren apod.). Proti této silnici však protestuje několik chatařů, kterým by cesta vedla přes pozemky. Přes velmi nízké dotace od státu a velký počet turistů je okolní příroda velmi čistá a udržovaná. Největší nápor zažívá tamější životní prostředí 5. července, kdy se koná tradiční pouť u příležitosti svátku sv. Cyrila a Metoděje.

Výstavba mostu Valy v září 2015, pohled z Hrčavy

Zhruba 1,5 km vjv. od obce se nalézá trojmezí Polska, Česka a Slovenska (mapa). Asi 1,5 km severozápadně je Pomník posledního vlka v Beskydech zastřeleného zde v roce 1914 (mapa). K pomníku vede červená turistická stezka od silnice do Hrčavy. Most Valy, nejvyšší most Slovenska a střední Evropy, součást slovenské dálnice D3, je jenom 1 km daleko.

V okolí si už před rokem 1989 zakoupilo pozemky mnoho chatařů. Hrčava je spojena lesní pěšinou se slovenskou obcí Čierne. 1,5 km severně od Hrčavy leží Komorovský Grúň, osada o několika domech, kterou s Hrčavou spojuje cesta. Tato cesta je do poloviny své délky také hranicí Polska a Česka.

Název[editovat | editovat zdroj]

Na vesnici bylo přeneseno jméno nějakého potoka (Hrčava) a to bylo odvozeno od nářečního hrčavy - "hlučný".[5]

Historie[editovat | editovat zdroj]

Jižní část spolu s východním okrajem katastru obce byla, spolu s jejím centrem, až do roku 1924 součástí obce Javořinka (polsky Jaworzynka), která od roku 1920 leží v Polsku; naopak většina katastru obce (většina lesů spolu s okrajovou severní zástavbou) náležela k sousední obci Bukovci. Při sporu Československa a Polska o oblast Těšínska byla obec přiřazena mezinárodní komisí k Polsku. Po protestech zdejších obyvatel proti tomuto rozhodnutí byla roku 1924 Hrčava přidělena Československu. Teprve 6. října 1927[6] vznikla obec Hrčava a získává zároveň část katastru Bukovce.[7] Silniční spojení se zbytkem československého území získala Hrčava až v roce 1965.

Pašeráctví[editovat | editovat zdroj]

V minulém století byla Hrčava mnohem hůře střežena než dnes, často docházelo k vykrádání chat na samotě. Se zlepšující se celní kontrolou a celními hlídkami se oblast stala bezpečnější a ubylo i pašeráků, kteří využívali tmy noci k nekalým činnostem.

Vybavenost obce[editovat | editovat zdroj]

Základní a mateřská škola

Lidé na Hrčavě se snaží žít tradičním životem, mladší generace pracuje převážně v jiných obcích nebo je nezaměstnaná. V obci jsou 4 hospody, 2 obchody, základní a mateřská škola se školní družinou a jídelnou, pobočka pošty a zajímavý kostel (z roku 1936), v němž každou neděli probíhají bohoslužby.

V obci není žádné zdravotní zařízení, v případě potřeby jsou obyvatelé nuceni vyhledat lékařské ošetření v Jablunkově. Je zde zavedena elektrická energie, plynovod a kanalizace zajištěn je také pravidelný svoz odpadu.

Sport a turistika[editovat | editovat zdroj]

Na Hrčavě a v jejím okolí je možné provozovat turistiku. Již dvakrát se zde konal Beskyd CUP-závod v orientačním běhu. Obcí prochází i žlutá turistická značka žlutě značená turistická stezka 7890 v délce 5 km vedoucí z osady Komorovský Gruň na Trojmezí.

Pamětihodnosti[editovat | editovat zdroj]

Fotogalerie[editovat | editovat zdroj]

Obyvatelstvo[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b Český statistický úřad: Počet obyvatel v obcích – k 1. 1. 2024. Praha: Český statistický úřad. 17. května 2024. Dostupné online. [cit. 2024-05-19].
  2. Český statistický úřad: Malý lexikon obcí České republiky – 2017. Český statistický úřad. 15. prosince 2017. Dostupné online. [cit. 2018-08-28].
  3. Český statistický úřad: Výsledky sčítání 2021 – otevřená data. Dostupné online. [cit. 2022-04-18].
  4. Češi a Slováci stále jedna rodina. V Hrčavě se nic nezměnilo
  5. Hosák, Šrámek: Místní jména na Moravě a ve Slezsku I, Praha 1970, str. 298, 299.
  6. Archivovaná kopie. www.obechrcava.cz [online]. [cit. 2014-09-30]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2014-10-06. 
  7. Statistický lexikon obcí v republice Československé - II. Země Moravskoslezská. Praha: [s.n.], 1934. Kapitola Změny v rozloze obcí a okresů, s. 153. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]