Hrčava

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Hrčava
Pohled na Hrčavu z Javořinky

Pohled na Hrčavu z Javořinky

znak obce Hrčavavlajka obce Hrčavaznakvlajka

status: obec
LAU 2 (obec): CZ0802 598232
kraj (NUTS 3): Moravskoslezský (CZ080)
okres (LAU 1): Frýdek-Místek (CZ0802)
obec s rozšířenou působností: Jablunkov
pověřená obec:
historická země: Slezsko
katastrální území: Hrčava
katastrální výměra: 2,87 km²
počet obyvatel: 266 (2016)[1] (e)
nadmořská výška: 594 m n. m.
PSČ: 739 98
zákl. sídelní jednotky: 1
části obce: 1
katastrální území: 1
adresa obecního úřadu: Hrčava 53
73998 Mosty u Jablunkova
starosta / starostka: Ing. Petr Staňo (2010)
Oficiální web: www.obechrcava.cz
E-mail: hrcava@trz.cz

Hrčava
Red pog.svg
Hrčava
Zdroje k infoboxu a částem obce

Obec Hrčava (polsky Herczawa německy Hertschawa) se nachází v okrese Frýdek-Místek, kraj Moravskoslezský. Hrčava leží na hranici se Slovenskem, na místě kde se stýkají hranice Česka, Polska a Slovenska a je po sousedním Bukovci druhou nejvýchodnější obcí ČR (obec Hrčava však má v Česku nejvýchodněji umístěné centrum obce[2]). Kromě toho je v Česku jedinou obcí v rámci pohoří Jablunkovské mezihoří, které na Jablunkovsko zasahuje malým cípem ze Slovenska. Žije zde 269 obyvatel.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Kostel sv. Cyrila a Metoděje
Základní a mateřská škola

Jižní část spolu s východním okrajem katastru obce byla, spolu s jejím centrem, dlouho součástí obce Javořinka (polsky Jaworzynka), která od roku 1920 leží v Polsku; pro změnu většina katastru obce (většina lesů spolu s okrajovou severní zástavbou) náležela k sousední obci Bukovci. Teprve 6. října 1927[3] vzniká obec Hrčava a získává zároveň část katastru Bukovce[4].

Ze zhruba 250 obyvatel je cca 60 %[zdroj?] nezaměstnaných, což je zřejmě důsledkem velké odlehlosti obce a jejího špatného napojení na dopravní síť. Od zbytku světa byla izolována až do výstavby silnice, spojující ji na jihozápadě s hraničním přechodem Mosty u Jablunkova. Nyní v obci probíhají jednání o vybudování asfaltové silnice na sever, do obce Bukovec, která by velmi napomohla dojíždění za prací (do Třineckých železáren apod.). Proti této silnici však protestuje několik chatařů, kterým by cesta vedla přes pozemky. Přes velmi nízké dotace od státu a velký počet turistů je okolní příroda velmi čistá a udržovaná. Největší nápor zažívá tamější životní prostředí 5. července, kdy se koná tradiční pouť u příležitosti svátku sv. Cyrila a Metoděje.

Lidé na Hrčavě se snaží žít tradičním životem, je velmi pravděpodobné, že pokud se vydáte časně ráno na výlet do této vesnice, potkáte pasáka krav nebo staré lidi vyhánějící ovce na pastvu. Mladší generace pracuje převážně v jiných obcích nebo je nezaměstnaná. V obci jsou 4 hospody, 2 obchody a zajímavý kostel (z r. 1936), v němž každou neděli probíhají bohoslužby.

Zhruba 1,5 km vjv. od obce se nalézá trojmezí Polska, Česka a Slovenska. V okolí si už před rokem 1989 zakoupilo pozemky mnoho chatařů. Hrčava je spojena lesní pěšinou se slovenskou obcí Čierne.

V obci není žádné zdravotní zařízení, v případě potřeby jsou obyvatelé nuceni vyhledat lékařské ošetření až v Jablunkově. Stát nejeví žádný zájem o finanční podporu[zdroj?] této vesnice, ta si však udržuje své historické kouzlo.

Pašeráctví[editovat | editovat zdroj]

V minulém století byla Hrčava mnohem hůře střežena než dnes, často docházelo k vykrádání chat na samotě. Se zlepšující se celní kontrolou a celními hlídkami se oblast stala bezpečnější a ubylo i pašeráků, kteří využívali tmy noci k nekalým činnostem. 1,5 kilometru severně od Hrčavy leží Komorovský Grúň, osada o několika domech, kterou s Hrčavou spojuje cesta. Tato cesta je do poloviny své délky také hranicí Polska a Česka.

Sport[editovat | editovat zdroj]

Na Hrčavě a v jejím okolí je možné provozovat turistiku. Již dvakrát se zde konal Beskyd CUP-závod v orientačním běhu.

Společenský život[editovat | editovat zdroj]

Samospráva obce od roku 2016 vyvěšuje 5. července moravskou vlajku.[5]

Pamětihodnosti[editovat | editovat zdroj]

Obyvatelstvo[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Český statistický úřad: Počet obyvatel v obcích k 1.1.2016. Praha. 29. dubna 2016. Dostupné online. [cit. 2016-09-03]
  2. Češi a Slováci stále jedna rodina. V Hrčavě se nic nezměnilo
  3. http://www.obechrcava.cz/index.php/zajimavosti/123-trojmezi
  4. Statistický lexikon obcí v republice Československé - II. Země Moravskoslezská. Praha : [s.n.], 1934. Kapitola Změny v rozloze obcí a okresů, s. 153. (čeština)  
  5. https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=10154053800840661&id=224337820660

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]