Děhylov (Polsko)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Tento článek je o obci v polské části Těšínska. O obci v okrese Opava pojednává článek Děhylov.
Děhylov
Dzięgielów
Děhylovský zámek
Děhylov – znak
znak
Poloha
Souřadnice
Stát Polsko Polsko
vojvodství Slezské vojvodství Slezské
okres Okres Těšín Těšín
Děhylov
Děhylov
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha 8,31 km²
Počet obyvatel 1 364
Hustota zalidnění 164,1 obyv./km²
Etnické složení Poláci, Slezané
Náboženské složení luteráni, římští katolíci, ostatní
Správa
Status starostenství
Telefonní předvolba 33
PSČ 43-445
Označení vozidel SCI
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Děhylov (polsky Dzięgielów, německy Dzingelau) je vesnice v jižním Polsku ve Slezském vojvodství v okrese Těšín v gmině Holešov. Leží na území Těšínského Slezska v kopcovité krajině Slezského podhůří v údolí řeky Puncovky. Jižní hranice obce je zároveň česko-polskou státní hranicí – Děhylov sousedí s Kojkovicemi a Horní Líštnou, městskými částmi Třince. K 31. 3. 2014 zde žilo 1 364 obyvatel, rozloha obce činí 8,31 km².

První zmínka o Děhylově pochází z listiny vratislavského biskupa Jindřicha z Vrbna sepsané okolo roku 1305. Dějiny vesnice úzce souvisejí z dějinami místního zámku postaveného na konci 14. století rodem Czelo, v jehož rukou Děhylov zůstával do roku 1719. Potom patřil Goczalkowským a později ještě krátce hraběti Trachovi ze Zámrsku a hraběti Beesovi, který jej v roce 1793 prodal Těšínské komoře. V 19. století byl zámek proměněn v obytný dům, což vedlo k jeho devastaci. Rozsáhlá rekonstrukce proběhla až v 90. letech 20. století, z původních čtyř se však zachovala jen tři křídla. Dnes je zde hotel a restaurace Zamek Dzięgielów. Stylově převládají pozdněgotické a renesanční prvky.

Děhylov je důležitým centrem luterské kultury. Na přelomu června a července se zde každoročně od roku 1957 koná Evangelizační týden. V severní části vesnice Na Kempě se nachází v roce 1923 založené ženské diakonické středisko Eben-Ezer, které provozuje domov pro seniory Emaus. V roce 1997 bylo v Děhylově založeno Centrum pro misii a evangelizaci Evangelicko-augsburské církve v Polské republice.

Z Děhylova pocházeli: evangelický teolog Karol Kulisz (1873–1940) a hudebník Andrzej Hławiczka (1866–1914).

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • ŻERAŃSKI, Marcin. Śląsk Cieszyński. Od Bielska-Białej do Ostrawy. Těšín: Pracownia na Pastwiskach, 2009. ISBN 978-83-933109-3-7. (polsky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]