Starostenství

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Starostenství (polsky sołectwo, doslova šoltyství z německého výrazu Schulzenamt) je územně správní pomocná jednotka gminy v Polsku, charakteristická pro vesnické oblasti.[1] Pole působnosti činnosti starostenství a jeho orgánů popisuje rada gminy ve stanovách starostenství.

Podle informací k 31. prosinci 2008 bylo v Polsku evidováno 40 459 starostenství[2].

Charakteristika[editovat | editovat zdroj]

Orgánem zákonodárným a kontrolním je zasedání obyvatel starostenství, orgánem výkonným je šoltys (pl. sołtys), který má právo účastnit se a vystupovat na jednání rady gminy (nemá tam však hlasovací právo). Poradním orgánem šoltyse je rada starostenství. Šoltyse a starostenskou radu volí obyvatelé, kteří mají trvalý pobyt ve starostenství, v tajném nebo přímém hlasování.[3] Hlasovacím orgánem starostenství je zasedání obyvatel starostenství.

Od roku 2009 starostenství disponuje vlastním finančním fondem.

Struktura[editovat | editovat zdroj]

Starostenství může být složeno z jedné sídelní jednotky (např. vesnice nebo kolonie vesnice nebo osada), části sídelní jednotky nebo několika sídelních jednotek. V jedné sídelní jednotce může být zřízeno jedno nebo více starostenství.

Městské starostenství[editovat | editovat zdroj]

Ve městech je nejčastějším podobným typem územně správního rozvržení osada (pl. osiedle) nebo čtvrť města. Ale neplatí to vždy. Vyskytují se města, na jejichž území jsou zřízena také starostenství, např. ve Władysławowě, Nałęczowě, Mikołowě, Aleksandrowě Łódzkém (starostenství Szatonia) nebo v samotné Varšavě (např. ve čtvrti Białołęka existují tři starostenství). Volba a organizace typu územně správní pomocné jednotky gminy záleží na rozhodnutí obyvatel.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Sołectwo na polské Wikipedii.

  1. JYŻ, Gabriela; PŁAWECKI, Zbigniew; SZEWC, Andrzej. Samorząd gminny. Komentarz. [s.l.]: [s.n.], 2005. ISBN 83-7416-225-2. Kapitola Komentarz do art. 5 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz.U.01.142.1591). 
  2. Mały Rocznik Statystyczny Polski 2009. Warszawa: Główny Urząd Statystyczny, 2009-07-23. Dostupné v archivu pořízeném dne 2011-05-10. Kapitola 2. Organizacja państwa, s. 81. 
  3. (Art. 36) Ustawa z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz.U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591)

Související články[editovat | editovat zdroj]