Javořinka

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Tento článek pojednává o obci na Těšínsku. Možná hledáte: Javorinka – řada míst na Slovensku.
Javořinka
Jaworzynka
Pohled na Javořinku
Pohled na Javořinku
Poloha
Souřadnice
StátPolskoPolsko Polsko
VojvodstvíSlezské
OkresTěšín
GminaJistebná
Javořinka
Javořinka
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha22,15 km²
Počet obyvatel3 230 (2015)
Hustota zalidnění145,8 obyv./km²
Etnické složeníPoláci, Slezané
Náboženské složenířímští katolíci
Správa
Statusstarostenství
StarostaPaweł Rucki
Telefonní předvolba33
PSČ43-476
Označení vozidelSCI
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Javořinka[1][2][3][4] (polsky Jaworzynka) je vesnice v jižním Polsku ve Slezském vojvodství v okrese Těšín u česko-polsko-slovenských hranic. Leží na území Těšínského Slezska v Jablunkovském mezihoří a spolu s Jistebnou a Koňákovem tvoří tzv. Beskydskou trojves (totožnou s gminou Jistebná). Obec čítala k prosinci 2015 3 230 obyvatel a její rozloha činí 22,15 km², z čehož podstatnou část zaujímají horské lesy.

Javořinka se skládá ze tří částí: centrální podél hlavní silnice směrem k Jistebné, a také osad Třicatek a Zapaseky (nářečně také Zopašky). Zapaseky se nacházejí ve východní zalesněné části obce za řekou Čadečkou, zatímco Třicatek je označení pro nejhornější a nejjižnější část vesnice. Název Třicatek pochází z dob, kdy se zde nacházela celnice na hranici mezi Uhrami a těšínským knížectvím a vybíralo se zde clo ve výši 30 %. Součástí Javořinky byla původně také Hrčava odtržená v roce 1924 po protestech tamního obyvatelstva proti připojení oblasti k Polsku. Silniční spojení se zbytkem československého území získala Hrčava až v roce 1965.

Obcí probíhá jedno z hlavních evropských rozvodí: severozápadní část vsi patří k úmoří Baltu (potok Olecka je přítokem Olše, ta pak Odry), zbytek k úmoří Černého moře (řeka Čadečka patří k povodí Váhu).

Hraniční bod mezi Javořinkou, Hrčavou a Čiernem (jižne od osady Třicatek) tvoří polsko-česko-slovenské trojmezí, které je největší místní turistickou atrakcí, viz Trojmezí (Hrčava).


Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. HOSÁK, Ladislav. Historický místopis Země moravskoslezské. Praha: Academia, 1938, reprint 2004. ISBN 80-200-1225-7. S. 884. 
  2. Ottův slovník naučný, 13. Jana-Kartas, s.127
  3. Podrobná mapa Moravy a Slezska, Praha: V. Neubert a synové, 1922
  4. DAVÍDEK, Václav. O názvech a jménech Těšínska. Opava: Slezský studijní ústav, 1949. S. 31. 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • ŻERAŃSKI, Marcin. Śląsk Cieszyński. Od Bielska-Białej do Ostrawy. Těšín: Pracownia na Pastwiskach, 2009. ISBN 9788393310937. (polsky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]