Horní Marklovice

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Horní Marklovice
Marklowice Górne
Centrum obce
Centrum obce
Poloha
Souřadnice
StátPolskoPolsko Polsko
VojvodstvíSlezské
OkresTěšín
GminaŽibřidovice
Horní Marklovice
Horní Marklovice
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha4,64 km²
Počet obyvatel1 094 (2011)
Hustota zalidnění235,8 obyv./km²
Etnické složeníPoláci, Slezané
Náboženské složenířímští katolíci a ostatní
Správa
Statusstarostenství
StarostaTadeusz Guz
Telefonní předvolba(+ 48) 32
PSČ43-410
Označení vozidelSCI
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Horní Marklovice[1][2][3] (polsky Marklowice Górne, německy Ober-Marklowitz) jsou vesnice v jižním Polsku ve Slezském vojvodství v okrese Těšín v gmině Žibřidovice. Leží přímo u českých hranic na území Těšínského Slezska na řece Petrůvce. Sousedí se Žibřidovicemi na západě, městem Jastrzębie-Zdrój na severu, Petrovicemi u Karviné na západě a Karvinou na jihu. V roce 2011 zde žilo 1 094 obyvatel.

Jedná se o východní část původní vesnice, jejíž západní část – Dolní Marklovice – patří k České republice a je od roku 1952 součástí Petrovic u Karviné. Poprvé byly Marklovice, zmiňované už v listině vratislavského biskupství z doby kolem roku 1305, rozděleny na Dolní a Horní v 17. století. V 19. století však tvořily opět jednou obec. K jejímu trvalému rozdělení došlo v důsledku rozdělení Těšínska v červenci 1920. Dolní Marklovice připadly rozhodnutím Konference velvyslanců Československu a byly po druhé světové válce připojeny k Petrovicím, zatímco Horní se ocitly na polské straně hranice a jsou samostatnou obcí v rámci gminy Žibřidovice.

Probíhá tudy železniční trať spojující Krakov a Katovice s Bohumínem – někdejší Severní dráha císaře Ferdinanda, dnes využívaná mezinárodní nákladní a osobní dopravou. V samotných Marklovicích však neexistuje žádná zastávka, nejbližšími stanicemi jsou Zebrzydowice (tam zastavují mezinárodní expresy a regionální vlaky do Těšína a Čechovic-Dědic) a Petrovice u Karviné (se spoji do Dětmarovic).


Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. HOSÁK, Ladislav. Historický místopis Země moravskoslezské. Praha: Academia, 1938, reprint 2004. ISBN 80-200-1225-7. S. 919. 
  2. Podrobná mapa Moravy a Slezska, Praha: V. Neubert a synové, 1922
  3. DAVÍDEK, Václav. O názvech a jménech Těšínska. Opava: Slezský studijní ústav, 1949. S. 37. 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • BARTOSZEK, Helena, Ludwik. Wypisy z dziejów Zebrzydowic, Kaczyc, Kończyc Małych i Marklowic Górnych. 1305-2005. Žibřidovice: Gminny Ośrodek Kultury, 2005. ISBN 83-908896-3-3. (polsky) 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]