Horní Marklovice

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Horní Marklovice
Marklowice Górne
Centrum obce
Centrum obce
Poloha
Souřadnice
Stát PolskoPolsko Polsko
vojvodství Slezské vojvodství Slezské
okres Okres Těšín Těšín
Horní Marklovice
Horní Marklovice
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha 4,64 km²
Počet obyvatel 1 094 (2011)
Etnické složení Poláci, Slezané
Náboženské složení římští katolíci a ostatní
Správa
Status starostenství
Starosta Tadeusz Guz
Telefonní předvolba (+ 48) 32
PSČ 43-410
Označení vozidel SCI
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Horní Marklovice[1][2][3] (polsky Marklowice Górne, německy Ober-Marklowitz) je vesnice v jižním Polsku ve Slezském vojvodství v okrese Těšín v gmině Žibřidovice. Leží přímo u českých hranic na území Těšínského Slezska na řece Petrůvce. Sousedí se Žibřidovicemi na západě, městem Jastrzębie-Zdrój na severu, Petrovicemi u Karviné na západě a Karvinou na jihu. V roce 2011 zde žilo 1 094 obyvatel.

Jedná se o východní část původní vesnice, jejíž západní část – Dolní Marklovice – patří k České republice a je od roku 1952 součástí Petrovic u Karviné. Poprvé byly Marklovice, zmiňované už v listině vratislavského biskupství z doby kolem roku 1305, rozděleny na Dolní a Horní v 17. století. V 19. století však tvořily opět jednou obec. K jejímu trvalému rozdělení došlo v důsledku rozdělení Těšínska v červenci 1920. Dolní Marklovice připadly rozhodnutím Konference velvyslanců Československu a byly po druhé světové válce připojeny k Petrovicím, zatímco Horní se ocitly na polské straně hranice a jsou samostatnou obcí v rámci gminy Žibřidovice.

Probíhá tudy železniční trať spojující Krakov a Katovice s Bohumínem – někdejší Severní dráha císaře Ferdinanda, dnes využívaná mezinárodní nákladní a osobní dopravou. V samotných Marklovicích však neexistuje žádná zastávka, nejbližšími stanicemi jsou Zebrzydowice (tam zastavují mezinárodní expresy a regionální vlaky do Těšína a Čechovic-Dědic) a Petrovice u Karviné (se spoji do Dětmarovic).

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. HOSÁK, Ladislav. Historický místopis Země moravskoslezské. Praha: Academia, 1938, reprint 2004. ISBN 80-200-1225-7. S. 919. 
  2. Podrobná mapa Moravy a Slezska, Praha: V. Neubert a synové, 1922
  3. DAVÍDEK, Václav. O názvech a jménech Těšínska. Opava: Slezský studijní ústav, 1949. S. 37. 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • BARTOSZEK, Helena, Ludwik. Wypisy z dziejów Zebrzydowic, Kaczyc, Kończyc Małych i Marklowic Górnych. 1305-2005. Žibřidovice: Gminny Ośrodek Kultury, 2005. ISBN 83-908896-3-3. (polsky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]