Drahomyšl (Polsko)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Drahomyšl
Drogomyśl
Centrum Drahomyšle
Centrum Drahomyšle
Drahomyšl – znak
znak
Poloha
Souřadnice
Stát PolskoPolsko Polsko
vojvodství Slezské vojvodství Slezské
okres Okres Těšín Těšín
Drahomyšl
Drahomyšl
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha 14,66 km²
Počet obyvatel 2 181 (2011)
Hustota zalidnění 148,8 obyv./km²
Etnické složení Poláci, Slezané
Náboženské složení římští katolíci, luteráni, Svědkové Jehovovi
Správa
Status starostenství
Starosta Zbigniew Podyma
Telefonní předvolba 33
PSČ 43-424
Označení vozidel SCI
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Drahomyšl (polsky Drogomyśl, německy Drahomischl) je vesnice v jižním Polsku ve Slezském vojvodství v okrese Těšín ve gmině Strumeň. Leží na území Těšínského Slezska na řece Visle, do níž se v západní části obce – osadě Knaj – vlévá Knajka. Patří k rybníkářské oblasti zvané Žabí kraj. Podle sčítání lidu v roce 2011 zde žilo 2 181 obyvatel, rozloha obce činí 14,66 km².

První zmínka o Drahomyšli pochází z roku 1452. Vesnice patřila rodu Czelových, pak od roku 1619 Bludovských, a v roce 1737 se stala sídlem Kalischů, kteří se významně zasloužili o rozvoj vesnice založením velkostatku, v jehož rámci působil mlýn, pila, lihovar a pivovar. Roku 1786 vznikl na místě starší stavby barokně-klasicistní zámek s parkem, o dva roky později pak začala naproti zámku výstavba evangelického kostela, jednoho z jedenácti na Těšínsku postavených na základě Tolerančního patentu Josefa II. Kostel a zámek patří k hlavním památkam Drahomyšle.

Mezi lety 1924 až 1960 existoval v Drahomyšli hřebčinec (Państwowe Stado Ogierów Drogomyśl – Státní hřebčinec Drahomyšl). V roce 2007 se chov koní do obce vrátil v podobě Centra plemenitby koní (Centrum Rozrodu Koni), které je organizačně součástí hřebčína v Ochabech.

Vesnice se vyznačuje náboženskou pestrostí. Kromě evangelického kostela se zde nachází i katolický (moderní chrám z roku 1969) a dvě modlitebny Svědků Jehovových.

Obcí probíhá čtyřpruhová státní silnice č. 81 spojující Katovice se Skočovem a Vislou, a také železniční magistrála KrakovBohumínVídeň aneb historická Severní dráha císaře Ferdinanda. Ve stanici Drogomyśl zastavují osobní vlaky do Čechovic-Dědic, Žibřidovic a Těšína.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • ŻERAŃSKI, Marcin. Śląsk Cieszyński. Od Bielska-Białej do Ostrawy. Těšín: Pracownia na Pastwiskach, 2009. ISBN 978-83-933109-3-7. (polsky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]