Písečná (okres Frýdek-Místek)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Písečná
Chybí zde svobodný obrázek
Znak obce PísečnáVlajka obce Písečná
znakvlajka
Lokalita
Status obec
LAU 2 (obec) CZ0802 557226
Pověřená obec a obec s rozšířenou působností Jablunkov
Okres (LAU 1) Frýdek-Místek (CZ0802)
Kraj (NUTS 3) Moravskoslezský (CZ080)
Historická země Slezsko
Zeměpisné souřadnice
Základní informace
Počet obyvatel 1 009 (2020)[1]
Rozloha 2,36 km²
Katastrální území Písečná u Jablunkova
Nadmořská výška 493 m n. m.
PSČ 739 91
Počet částí obce 1
Počet k. ú. 1
Počet ZSJ 2
Kontakt
Adresa obecního úřadu Obecní úřad Písečná
Písečná 42
739 91 Jablunkov
david.cmiel@seznam.cz
Starosta Bc. David Ćmiel
Oficiální web: www.obecpisecna.cz
Písečná
Písečná
Další údaje
Kód části obce 56359
Geodata (OSM) OSM, WMF
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Jak číst infobox Zdroje k infoboxu a českým sídlům.
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Obec Písečná (polsky Pioseczna, německy Pioseczna) se nachází v okrese Frýdek-MístekMoravskoslezském kraji. Žije zde přibližně 1 000[1] obyvatel. Značnou část obyvatel tvoří polská menšina. Ve vsi je obecní škola a kulturní dům.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Obec Písečná v okrese Frýdek-Místek se rozkládá východně od Jablunkova na pravém břehu řeky Olše, je od něj vzdálena 3 km. Její protáhlý katastr, který protíná potok Kotelnice, směřuje severovýchodně k vrchu Krkavice. Obec má 845 obyvatel, je zde 180 trvale obydlených domů, katastrální výměra je 236 ha.

Písečná byla původně horskou osadou, částí města Jablunkova. První zmínky o Písečné pocházejí z roku 1446, kdy už byla pravděpodobně osídlena. U jejich počátků stáli bratři Matouš, Štefan a Jan Skřekové, původem z Jablunkova. I když byla Písečná součástí Jablunkova, ničím se neodlišovala od okolních valašských vesnic. Velký grunt Skřeků se časem rozpadl na menší části. Ve 40. letech 16. století žilo na Písečné asi 64 obyvatel, kteří se svým valašsky zaměřeným způsobem hospodaření zcela odlišovali od městských Jablunkovanů. Také zde se zpočátku vyučovalo v soukromých domech a první škola byla zřízena v domě č. p. 54. Po roce 1873 byla vystavěna nová jednotřídní škola, a ta byla později ještě rozšířena.

V obci se nacházejí dvě kapličky první je zasvěcena Matce Boží Čenstochovské, postavená v roce 1926. Druhá je zasvěcena svatému Izidorovi – patronu zemědělců. Obě kapličky byly postaveny z vděčnosti za záchranu života.

Až do konce roku 2000 byla Písečná jako místní část součástí Jablunkova. Na základě referenda konaného v červnu 2000, byla dnem 1. 1. 2001 Písečná vyhlášena jako samostatná obec. Prvním starostou obce byl v její novodobé historii Jan Krzok, který se také významnou měrou zasloužil o její osamostatnění. Samostatnost obce výrazně přispěla k jejímu dalšímu rozvoji.

Starostové[editovat | editovat zdroj]

  • Bc. Jan Krzok
  • Bc. David Ćmiel - současný starosta

Obyvatelstvo[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b Český statistický úřad: Počet obyvatel v obcích - k 1.1.2020. Praha. 30. dubna 2020. Dostupné online. [cit. 2020-05-01]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]