Fryčovice

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Fryčovice
Fryčovice, v pozadí Staříčská pahorkatina

Fryčovice, v pozadí Staříčská pahorkatina

znak obce Fryčovicevlajka obce Fryčoviceznakvlajka

status: obec
LAU 2 (obec): CZ0802 598135
kraj (NUTS 3): Moravskoslezský (CZ080)
okres (LAU 1): Frýdek-Místek (CZ0802)
obec s rozšířenou působností: Frýdek-Místek
pověřená obec:
historická země: Morava
katastrální území: Fryčovice
katastrální výměra: 16,46 km²
počet obyvatel: 2 398 (2016)[1] (e)
nadmořská výška: 262 m n. m.
PSČ: 739 45
zákl. sídelní jednotky: 2
části obce: 2
katastrální území: 1
adresa obecního úřadu: Fryčovice 83
73945 Fryčovice
starosta / starostka: Leo Volný
Oficiální web: www.frycovice.cz
E-mail: frycoviceou@iol.cz

Fryčovice
Red pog.svg
Fryčovice
Zdroje k infoboxu a částem obce

Obec Fryčovice (německy Fritzendorf) se nachází v západní části okresu Frýdek-Místek v Moravskoslezském kraji. Leží na obou březích řeky Ondřejnice v oblasti zvané Lašsko. V roce 2014 zde žilo 2353 obyvatel.

Části obce[editovat | editovat zdroj]

Historie[editovat | editovat zdroj]

První písemná zmínka o obci pochází z roku 1267, obec však byla založena olomouckým biskupem Brunem ze Schauenburka již okolo roku 1255 na zalesněné půdě. Lokátorem obce byl pravděpodobně jménem Fritz (Fridrich) a proto tehdejší osada obdržela název Fritzendorf. Některé historické prameny uvádějí původ názvu obce pocházejícího od slova „fryšování“, tedy povrchové těžby železné rudy na kopci Sovinec a jeho okolí.

Nejstarší kamennou církevní stavbou v obci i okolí je kostel Nanebevzetí Panny Marie postavený v letech 1335 až 1345.

Vlastní škola byla v obci zřízena po zavedení lokálního farního úřadu v roce 1775. Hasičský sbor byl založen v roce 1895 a tělovýchovná jednota Sokol v roce 1912. Elektrifikace byla započata v roce 1928.[2]

Turistika, služby[editovat | editovat zdroj]

Víceúčelová hala TJ Sokol Fryčovice a přilehlé sportoviště[3] a Fry Relax centrum[4] s bazénem, squashem, saunou a sportovními kurzy dávají možnost sportovnímu vyžití po celý rok. Chov koní a jízdárna slouží místním občanům i turistům.

Obec je dobře vybavena obchodní sítí a řadou drobných služeb. Stravování je možné v několika místních hostincích a restauracích.

Přes obec vede značená cyklistická stezka č. 6006, která je jedním z okruhů pro trekingová kola, vedoucí podhůřím Beskyd a okolo přehrady Olešná.

Obec má řadu rybníků - kromě soukromých chovných také obecní rybník poblíž tzv.Hájenky na východní straně obce nedaleko od Dolu Staříč III.

Oblíbenou pěší turistickou destinací je kopec Sovinec, který v současnosti slouží jako obora s chovem stáda Jelenců Viržinských. Obora je pro pěší přístupná. Častým cílem pěších tůr místních obyvatel jsou také Palkovické hůrky s přírodní rezervací a Hrad Hukvaldy.

Lokalita[editovat | editovat zdroj]

Nejvyšším vrcholem obce je kopec Sovinec vysoký 354 m n. m.

Obec leží na obou březích řeky Ondřejnice, která pramení v pohoří Ondřejník a vlévá se do Odry. Obcí protéká množství potoků - mezi nejvýznamnější patří Krnalovický potok, který pramení v Palkovických hůrkách a na jeho toku jsou umístěny čtyři chovné rybníky, a potok Košice, který do Fryčovic přitéká z vodní nádrže Kašice u Dolu Staříč III na východní hranici s Chlebovicemi.

Obec sousedí jižně s obcí Hukvaldy (část Rychaltice), východně s Chlebovicemi a Staříčem, severně s městem Brušperk a západně s obcemi Trnávka a Kateřinice. Část obce Krnalovice leží na severozápadních svazích Palkovických hůrek.

Obcí prochází jihovýchodně hlavní dálniční tah z Olomouce a Nového Jičína do Frýdku-Místku a dále přes Český Těšín do Polska.

Od roku 2010 do roku 2014 zastával funkci starosty Jiří Volný, od roku 2014 vykonává funkci starosty Leo Volný.

Pamětihodnosti[editovat | editovat zdroj]

  • Kostel Nanebevzetí Panny Marie - kostel je chráněnou kulturní památkou a společně s okolním hřbitůvkem je jasnou architektonickou dominantou Fryčovic. Spojitost zdejších obyvatel s kultem Panny Marie se promítá i do městského symbolu, v němž je umístěna lilie.

Významné osobnosti[editovat | editovat zdroj]

Obyvatelstvo[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Český statistický úřad: Počet obyvatel v obcích k 1.1.2016. Praha. 29. dubna 2016. Dostupné online. [cit. 2016-09-03]
  2. Historie Fryčovic na oficiálních stránkách obce
  3. Webové stránky TJ Sokol Fryčovice
  4. Webové stránky Fry Relax Centra

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]