Dobratice

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Dobratice
Kostel sv. Filipa a Jakuba v Dobraticích

Kostel sv. Filipa a Jakuba v Dobraticích

znak obce Dobraticevlajka obce Dobraticeznakvlajka

status: obec
LAU 2 (obec): CZ0802 552542
kraj (NUTS 3): Moravskoslezský (CZ080)
okres (LAU 1): Frýdek-Místek (CZ0802)
obec s rozšířenou působností: Frýdek-Místek
pověřená obec:
historická země: Slezsko
katastrální výměra: 7,04 km²
počet obyvatel: 1 220 (2016)[1] (e)
nadmořská výška: 345 m n. m.
PSČ: 739 52
zákl. sídelní jednotky: 5
části obce: 1
katastrální území: 2
adresa obecního úřadu: Dobratice 49
73952 Dobratice
starosta / starostka: RNDr. Alena Kacířová
Oficiální web: www.dobratice.cz
E-mail: obec-dobratice@iol.cz

Dobratice
Red pog.svg
Dobratice
Zdroje k infoboxu a částem obce

Obec Dobratice (německy Dobratitz, polsky Dobracice) se nachází v Českém Slezsku, v okrese Frýdek-Místek, Moravskoslezském kraji. Žije zde 1220 obyvatel (v roce 2008 jich bylo 1 082).

Významné stavby a místa[editovat | editovat zdroj]

Mezi nejvýznamnější stavby v Dobraticích patří hasičská zbrojnice, v níž sídlí i obecní úřad. Kostel sv. Filipa a Jakuba patří k dominantám obce.

Na místním fotbalovém hřišti se konají důležité společenské akce a místní fotbalové družstvo dosahuje výborných výsledků.

Geografie[editovat | editovat zdroj]

Dobratice leží na okraji Moravskoslezských Beskyd. Jižně od Dobratic se nacházejí kopce Malá Prašivá, Prašivá, Čupel a Kyčera. Sousedí s obcemi Vyšní Lhoty, Komorní Lhotka, Vojkovice, Horní Tošanovice, Dolní Tošanovice, Nošovice a Nižní Lhoty. Obcí vede železnice (Frýdek-Místek - Český Těšín), rychlostní komunikace R 48, z které není napojení přímo na Dobratice. Nejvýznamnějším tokem Dobratic pramenícím na Prašivé je zřejmě Lučina (dříve Lucina), která se v Ostravě vlévá do Ostravice.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Dobratice zřejmě vznikly za vlády krále Jiříka z Poděbrad. První písemná zmínka o obci pochází z roku 1580, náležela do domaslavského panství. Dnešní obec vznikla sloučením obcí Dobratice a Bukovice v roce 1850. Dne 8. října 1865 byl vysvěcen kostel sv. Jakuba a Filipa a byla založena farnost Dobratice.

Od roku 1920 patřily Dobratice do okresu Český Těšín. Po Mnichovské dohodě v roce 1938 byly Dobratice připojeny k Polsku. Za německé okupace byly součástí Německé říše. Po válce náležely do okresu Místek, v šedesátých letech do nově vzniklého okresu Frýdek-Místek. V roce 1980 Dobratice byly připojeny pod střediskovou obec Dobrá a označovaly se také Dobrá 2 – Dobratice. Od roku 1990 jsou Dobratice opět samostatné. V roce 2004 Dobratice obdržely znak, který vyjadřuje spojení Dobratic a Bukovic.

Obyvatelstvo[editovat | editovat zdroj]

Sdružení a spolky[editovat | editovat zdroj]

V obci Dobratice jsou aktivní spolek včelařů, Klub českých turistů, zahrádkáři a sbor dobrovolných hasičů.

Dosažitelnost[editovat | editovat zdroj]

Železniční doprava: do Frýdku-Místku, trať č. 322 Frýdek-Místek - Český Těšín, zastávka Dobratice pod Prašivou.

Autobusová a silniční doprava: 1. Frýdek-Místek - Dobrá - Český Těšín E462, odbočka ve Vojkovicích na silnici III. třídy č. 04821 směr Dobratice. Autobusové zastávky: U podjezdu, Na Šenku, obchod Lisníková, rozcestí ke Komorní Lhotce, U pily, Dobratice Harenda. 2. Frýdek-Místek - Dobrá - Morávka, odbočka ve Vyšních Lhotách na Dobratice. 3. Vyšní Lhoty - Dobratice - Komorní Lhotka (spojnice - Hnojník - Morávka). Autobusová zastávka Vyšní Lhoty U kříže, Vyšní Lhoty - Přivaděč, Vyšní Lhoty - Vodárna, Vyšní Lhoty - Višňovka, Vyšní Lhoty - Rest. Harenda.

Pamětihodnosti[editovat | editovat zdroj]

  • Hospoda Harenda

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Český statistický úřad: Počet obyvatel v obcích k 1.1.2016. Praha. 29. dubna 2016. Dostupné online. [cit. 2016-09-03]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]