Tisovnice (Polsko)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Tento článek je o obci v polské části Těšínska. O vesnici ve středních Čechách pojednává článek Tisovnice (Krásná Hora nad Vltavou).
Tisovnice
Cisownica
Centrum Tisovnice
Centrum Tisovnice
Poloha
Souřadnice
Stát PolskoPolsko Polsko
vojvodství Slezské vojvodství Slezské
okres Slezské vojvodství Těšín
Tisovnice
Tisovnice
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha 9,59 km²
Počet obyvatel 1 717 (2014)
Hustota zalidnění 179 obyv./km²
Etnické složení Poláci, Slezané
Náboženské složení luteráni, římští katolíci a ostatní
Správa
Status starostenství
Starosta Karol Macura
Telefonní předvolba 33
PSČ 43-440 (Goleszów)
Označení vozidel SCI
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Tisovnice[1][2][3][4] (polsky Cisownica, německy Zeislowitz) je vesnice v jižním Polsku ve Slezském vojvodství v okrese Těšín v gmině Holešov. Leží na území Těšínského Slezska na úpatí Slezských Beskyd v údolí řeky Radoně. Ke dni 31. 3. 2014 zde žilo 1 717 obyvatel, rozloha obce činí 9,59 km².

Vesnice byla založena na rozhraní 13. a 14. století, první zmínka o ní pochází z listiny vratislavského biskupa Jindřicha z Vrbna z doby kolem roku 1305. Po staletí patřila těšínskému knížectví. V roce 1920 byla rozhodnutím Konference velvyslanců spolu s celým východním Těšínskem připojena k Polsku.

Historickou osobností spjatou s Tisovnicí je Jura Gajdzica (1777–1840), povoláním forman převážející železnou rudu z Horních Uher (Slovenska) do Ustroně nebo sůl z Wieliczky do Uher proslulý jako autor zápisků Dlo pamienci narodu ludzkiego v těšínském nářečí zahrnujících léta 1805 až 1840 a shrnutí dějin Těšínska Nieco z kroniki Cieszenski, které patří k velmi důležitým historickým a jazykovým zdrojům.

Tisovnice se rozkládá v údolí Radoně podél hlavní ulice s názvem Cisowa (Tisová). K několika kopcům, které se nad vesnicí tyčí, patří Zagoj, na jehož jižních svazích byla v roce 1957 pro ochranu seskupení čtyřiceti dvě stě let starých tisu červených vyhlášena přírodní rezervace Zadni Gaj. Přírodně cenná je také ležící na hranici Tisovnice a Horní Líštné hora Tuł s rezervací pro ochranu vstavačových luk.

V severní části obce bylo v 50. letech 20. století vystavěno sídliště (7 osmibytových dvoupodlažních domů) pro zaměstnance cementárny v Holešově. Její severní hranicí probíhá okresní silnice z Ustroně přes Holešov do Těšína.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. HOSÁK, Ladislav. Historický místopis Země moravskoslezské. Praha: Academia, 1938, reprint 2004. ISBN 80-200-1225-7. S. 893. 
  2. Ottův slovník naučný, 5. C-Čechůvky, s. 405
  3. Podrobná mapa Moravy a Slezska, Praha: V. Neubert a synové, 1922
  4. DAVÍDEK, Václav. O názvech a jménech Těšínska. Opava: Slezský studijní ústav, 1949. S. 49. 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]