Josef Pospíšil (architekt)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Josef Pospíšil
Narození 12. února 1868
Nahošovice
Rakousko-UherskoRakousko-Uhersko Rakousko-Uhersko
Úmrtí 1918
Sarajevo
Rakousko-UherskoRakousko-Uhersko Rakousko-Uhersko
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.
Hudební pavion v Sarajevu, vybudován v roce 1913 dle projektu Kosefa Pospíšila

Josef Pospíšil (12. února 1868, Nahošovice[1]1918, Sarajevo, Rakousko-Uhersko) byl český architekt.

Život[editovat | editovat zdroj]

Pospíšil studoval v Brně a ve Vídni, kde později pracoval na Akademii výtvarného umění. Poté pracoval v různých ateliérech po celé Evropě. Nakonec přijal místo na technickém úřadě v bosenské Tuzle.

Od roku 1908 žil a působil v bosenské metropoli Sarajevu v době jeho rozvoje pod Rakousko-uherskou správou na přelomu 19. a 20. století. Byl rovněž autorem prvního urbanistického plánu města.

Josef Pospíšil navrhl například Hudební pavilon, který se nachází v centru města, a který byl zrekonstruován v roce 2004. Rovněž také budovu islámské nadace (vakufu), která byla dokončena v roce 1912, hasičská kasárna z roku 1912, Palác Musafija (1911-1913) a částečně i budovu Zemského muzea. Spolupracoval s chorvatským architektem Josipem Vancašem. Pospíšil byl značně ovlivněn secesní architekturou a kritizoval historizující architekturu (byť její prvky lze u jeho návrhů rovněž nalézt).[zdroj?] Vytvořil takový styl, se kterým se po první světové válce Bosna a Hercegovina ztotožnila a považuje ho za svůj vlastní.[2]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Matriční záznam o narození a křtu
  2. Článek na portálu sarajevo.ba (bosensky). www.sarajevo.ba [online]. [cit. 2014-04-07]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2013-09-30. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]