Stanislav Hložek

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Stanislav Hložek
Stanislav Hložek (2008)
Stanislav Hložek (2008)
Základní informace
Narození 16. září 1954 (61 let)
Kroměříž, Československo Československo
Žánry pop
Povolání zpěvák
Website http://www.shlozek.cz
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Autogram Stanislava Hložka

Stanislav Hložek nebo Standa Hložek (* 16. září 1954 Kroměříž) je český zpěvák, který společně se Petrem Kotvaldem tvořil pěveckou dvojici, oblíbenou zejména v 80. letech 20. století. Jejich největší hit má název Holky z naší školky.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Hložek vystudoval Střední průmyslovou školu stavební ve Zlíně[1], kde odmaturoval v roce 1974[2]. Ve 2. polovině 80. let studoval novinařinu na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy v Praze[2].

Hudbě se začal věnovat už v dětství. V lidové škole umění v Hulíně se učil hrát na klavír a akordeon[2], v Kroměříži zase docházel na soukromé hodiny zpěvu[2]. V Hulíně byl rovněž členem dětského pěveckého sboru[2] a od 1969 zpíval a hrál v místním tanečním orchestru[2].

Během studií na střední průmyslové škole hostoval v několika tanečních orchestrech ve Zlíně[1], v Brně hostoval s Orchestrem Gustava Broma[1], s nímž také nahrál své první rozhlasové snímky.[2] První samostatný recitál měl v osmnácti letech v klubu v Holešově[1].

V roce 1974 se Hložek umístil na druhém místě v soutěži Intertalent.[3] Zpěváky na této soutěži doprovázel Orchestr Karla Vágnera[3] a právě Vágner se stal Hložkovým patronem.[3] Pomohl mu dostat se na vojnu do Armádního uměleckého souboru[3], později mu nabídl místo v doprovodné kapele Hany Zagorové.[3] Původním Hložkovým partnerem tu byl Jan Viktorin, kterého však v roce 1981 nahradil Petr Kotvald. Souběžně s angažmá v kapele začali Hložek s Kotvaldem vystupovat i sólově.

Debutovali v roce 1981 singlem Oh Suzi / Anna Maria[4], největší úspěch však slavili v roce 1982 se skladbou Holky z naší školky. Hudbu k písničce napsal Karel Vágner, s textem Pavla Žáka. Celkem se prodalo více než 1 milion nosičů. Velký úspěch měla i píseň Můj čas, kterou nazpíval s Hanou Zagorovou a Petrem Kotvaldem, hudbu k ní složili Peter a Pavel Orm, původní text napsal Zdeněk Borovec. Tato úspěšná písnička byla hlavní písní seriálu Sanitka, který si získal velkou popularitu v 80. letech. Spolu s Petrem Kotvaldem vystupovali na různých hudebních festivalech, např. Bratislavská lyra, Děčínská kotva, Intertalent, Sopoty, Drážďany. V 90. letech založil agenturu S. A. Production, která se podílí a vytváří dětské pořady, kterým se věnoval jako zpěvák i moderátor, ať už v televizi (Magion, Vega) nebo mimo ni. Má kladný vztah k lidové hudbě, v Kongresovém centru uvádí zábavný pořad nazvaný Posezení u cimbálu. Vedle koncertů vystupoval též v muzikálu Tři mušketýři v roli Porthose v Divadle Hybernia.

Nazpíval také písničky pro různé dětské seriály (Želvy Ninja, Rodina Nessova, Létající Jester, Sport Billy atd.).

Stanislav Hložek na oslavách 1.máje 2010 na pražském Petříně

Diskografie[editovat | editovat zdroj]

Kompilace[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b c d životopis Stanislava Hložka na jeho oficiálních stránkách [online]. Standa Hložek, [cit. 2013-02-25]. Dostupné online.  
  2. a b c d e f g heslo Stanislav Hložek v Českém hudebním slovníku osob a institucí [online]. Český hudební slovník, [cit. 2013-02-25]. Dostupné online.  
  3. a b c d e 13. komnata Stanislava Hložka na stránkách České televize [online]. Česká televize, [cit. 2013-02-24]. Dostupné online.  
  4. heslo Stanislav Hložek & Petr Kotvald v databázi Discogs [online]. Discogs.com, [cit. 2013-02-24]. Dostupné online.  

Chybná citace Neplatná značka <ref>; název „komnata“ použit vícekrát s různým obsahem

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]