Seznam kulturních památek v Červeném Hrádku (okres Jindřichův Hradec)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Dostupné mapy ke článku
Upozornění Jste-li ochotni uvolnit své obrázky památek pod svobodnou licencí, neváhejte je nahrát do úložiště Wikimedia Commons (kliknutím na ikonku fotoaparátu v příslušném řádku tabulky). Obrázky uložené ve Wikimedia Commons můžete pomocí odkazu přidat do tohoto seznamu nebo do článku o příslušné památce, obci atd.
WikiProjekt Wiki Loves Monuments
WikiProjekt Fotografování

Tento seznam nemovitých kulturních památek v obci Červený Hrádek v okrese Jindřichův Hradec vychází z Ústředního seznamu kulturních památek ČR, který na základě zákona č. 20/1987 Sb., o státní památkové péči, vede Národní památkový ústav jako ústřední organizace státní památkové péče. Údaje jsou průběžně upřesňovány, přesto mohou obsahovat i řadu věcných a formálních chyb a nepřesností či být neaktuální.

Pokud byly některé části dotčeného území vyčleněny do samostatných seznamů, měly by být odkazy na tyto dílčí seznamy uvedeny v úvodu tohoto seznamu nebo v úvodu příslušné sekce seznamu.

Červený Hrádek[editovat | editovat zdroj]

Památka Fotografie Rejstříkové číslo v ÚSKP Sídelní útvar Poloha Popis a poznámky
Kaple Panny Marie (Q36858175)


Kaplička Panny Marie v Červeném hrádku.jpg
 
Kategorie „Chapel of Virgin Mary in Červený Hrádek “ na Wikimedia Commons
Hledat fotografie a kategorie ve Wikimedia Commons podle rejstříkového čísla památky
Nahrát snímek k tomuto tématu do úložiště Wikimedia Commons
 
29058/3-1789
Pam. katalog
MIS
Červený Hrádek náves, st. 33
49°7′23,05″ s. š., 15°32′20,55″ v. d.
Kaple Panny Marie, kříž před kaplí. Obdélná omítaná stavba z roku 1840, s půlkruhovým závěrem na nevysokém soklu. Štít s malovanými volutami má v ose půlkruhovou niku s konchou, štítový nástavec je půlkruhový. K štítu těsně přiléhá šestiboká zvonička s cibulovou bání se zlacenou makovičkou završenou zlaceným dvoukřížem. Žulový kříž před kaplí z roku 1860, korpus je plechový, malovaný.

Památkově chráněno od roku 1963. Uvedené datum 31. prosince je zřejmě fiktivní a znamená, že památka byla zapsána k nezjištěnému datu v průběhu uvedeného roku

Hradiště Červený Hrádek (Q36858156)


 
Hledat fotografie a kategorie ve Wikimedia Commons podle rejstříkového čísla památky
Nahrát snímek k tomuto tématu do úložiště Wikimedia Commons
 
28183/3-1790
Pam. katalog
MIS
Červený Hrádek za čp. 49
49°7′14,5″ s. š., 15°32′27,99″ v. d.
Hrad, zřícenina a archeologické stopy. St. 38 bez staveb, pp. 67, 68, 69, 73/31, část 73/32, 73/33, 73/34. Lokalita na protáhlé ostrožně nad soutokem potoků Vápovky a Řečice. Větší část areálu hradu byla po jeho zániku pohlcena vesnickou zástavbou. Počátky možno položit do poloviny 13. století, zřejmě zanikl v průběhu třicetileté války. K nejzachovalejším částem patří především hradní jádro na malém trojúhelníkovitém závěru ostrožny se skalnatou opyší klesající do oblouku Vápovky, na mírně svažité ploše hradního jádra se nachází několik zahloubených a vyvýšených objektů, mezi nimiž vyniká nepravidelně oválný pahorek vysoký asi 3 m, což jsou patrně zbytky věže, která na přístupové severozápadní straně zajišťovala vstup do hradu. Z fortifikačního systému se dochovala dvojice částečně zasypaných příkopů přepažujících ostrožnu.

Památkově chráněno od roku 1963. Uvedené datum 31. prosince je zřejmě fiktivní a znamená, že památka byla zapsána k nezjištěnému datu v průběhu uvedeného roku

Související článek[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]