Zdeněk Dvořáček

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Zdeněk Dvořáček
Narození 24. října 1929
Šlapanice
ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Úmrtí 16. ledna 1988 (ve věku 58 let)
Šlapanice
ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Povolání malíř
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Zdeněk Dvořáček (24. října 1929, Šlapanice16. ledna 1988, Šlapanice) byl český malíř a grafik, jeden ze zakladatelů uměleckého sdružení Q Brno.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

V letech 1949 až 1953 vystudoval Vysokou školu výtvarných umění v Bratislavě, obor krajinomalba. Jeho učitelem byl Willy Nowak a Bedřich Hoffstädter. Krátce před ukončením školy byl zatčen příslušníky StB a následně odsouzen v procesu s protirežimní skupinou Brno POP na pět let vězení v jáchymovském nápravném táboře. Domů se vrátil v roce 1958 s podlomeným zdravým.

Nejdřív pracoval ve šlapanické továrně na lepenky, pak zakotvil v Grafii v Brně, kde vytvořil stovky grafických návrhů firemních katalogů, plakátů, reklamních předmětů, nebo firemních log. Navrhoval také podobu některých turistických odznáčků a je autorem tehdejšího loga pivovaru Hostan.

Tvorba[editovat | editovat zdroj]

Město a strom (1965)

Ústředním Dvořáčkovým tématem je krajina. Byl prasynovcem akademického malíře Aloise Kalvody a jeho tvorba mu byla blízká. V 60. letech se Dvořáčkova realisticky pojatá krajina postupně kubizuje, barevnost nabírá na intenzitě, a postupně krystalizuje do jeho vlastního uměleckého vyjádření. Dalšími Dvořáčkovými tématy jsou člověk a základní otázky jeho bytí, folklór, momenty z běžného života, nebo fascinace hudbou. Umělecky čerpal z Jana Kotíka, Jana Zrzavého, Paula Kleeho, nebo Rudolfa Kremličky. Dvořáček byl nesmírně pilný malíř, často tvořil i 16 hodin denně. Jeho tvorba obsahuje téměř 300 obrazů, tisíce skic a perokreseb, stovky reklamních grafik, několik knižních ilustrací (nevydaných) a čtyři nedokončené cykly obrazů (Štíty a totemy, Zvěrokruh, Ptáci, Starý zákon). Dvořáčkovo umělecké vyjádření po celou dobu jeho tvorby neustále krystalizovalo, a tak jeho předčasný odchod zanechal jeho dílo nedokončené.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Petr Janoch: Zdeněk Dvořáček: Malíř, jehož údělem bylo býti člověkem. Šlapanice 2012.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]