Václav Čikl

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Svatý
Václav Alois Čikl
Narození13. ledna 1900
Slavětín
Úmrtí4. září 1942 (ve věku 42 let)
Praha
Národnostčeská
Povolánípravoslavný kněz
Znám jakosvatý novomučedník český kněz Václav Čikl
Nábož. vyznánípravoslavné
ChoťMarie Čiklová
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Alois Václav Čikl (13. ledna 1900 Slavětín4. září 1942[1] Praha-Kobylisy) byl český pravoslavný duchovní[2] a světec.

Život[editovat | editovat zdroj]

Ikona svatého kněze v pražské katedrále

Alois Václav Čikl se narodil ve Slavětíně, jako syn malorolníka Josefa Čikla a jeho manželky Aloisie, rozené Kvapilové. Po absolvování měšťanské školy studoval na reálném gymnáziu v Litovli, kde v roce 1921 maturoval. V dalších dvou letech absolvoval teologické kurzy diecézní rady Církve československé v Olomouci a 26. června 1922 jej biskup Gorazd vysvětil v Chudobíně na kněze.[3]

Od počátku války se spolu s kaplanem Vladimírem Petřekem zapojili do protinacistického odboje. Vystavovali mj. falešné křestní listy pronásledovaným Židům. Ukrývali významného československého politika a poté čelného představitele první garnitury domácího odboje JUDr. Přemysla Šámala.[4]

Po atentátu na zastupujícího říšského protektora R. Heydricha poskytla pravoslavná církev atentátníkům úkryt v kryptě svého katedrálního chrámu. Spolu s Dr. Vladimírem Petřekem zajišťoval spojení a denní péči o ně. Po odhalení úkrytu byli vzápětí zatčeni všichni, kdož se podíleli na jejich skrývání – biskup Gorazd, farář Václav Čikl, kaplan ThDr. Vladimír Petřek, ten přímo ve svém bytě v dnešní Gorazdově ulici 18. června 1942 brzy ráno, a předseda církevní obce Jan Sonnevend.

Václav Čikl byl vězněn v Pankrácké věznici a spolu se svými kolegy odsouzen mimořádným stanným soudem k smrti. Popraven byl na Kobyliské střelnici dne 4. září 1942. Jeho manželka Marie byla zavražděna 24. října 1942 v koncentračním táboře Mauthausen.

Jeho jménem je pojmenována od roku 1945 ulice Čiklova v pražských Nuslích spojující dopravně Prahu 4 a Prahu 2 pod Nuselským mostem.

Svatořečení[editovat | editovat zdroj]

Svatořečen byl Pravoslavnou církví v českých zemích a na Slovensku spolu s dalšími českými novomučedníky při slavnostní liturgii v pražské pravoslavné katedrále sv. Cyrila a Metoděje na Resslově ulici 8. února 2020.[5]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Archiv hl. m. Prahy, Matrika zemřelých hlavního magistrátu, sign. MAG Z20, s. 139
  2. AKCE ATENTAT, Jaroslav Čvančara, Magnet press 1991
  3. Alois Václav Čikl (1900-1942) [online]. Ústav pro studium totalitních režimů [cit. 2017-08-02]. Dostupné online. 
  4. VOPARTNY, Gorazd. „Pravoslavna Cirkev v Protektoratu Čechy a Morava 1938-1945“. Theologicka revue–čtvrtletnik Univerzity Karlovy – Husitske teologicke fakulty. 2003, s. 440. (anglicky) 
  5. ČESKÁ TELEVIZE. Pravoslavná církev svatořečila tři duchovní, kteří po atentátu na Heydricha pomáhali parašutistům. ČT24 [online]. [cit. 2021-07-12]. Dostupné online. 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Související čšlánky[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]