Metoděj Dominik Trčka

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Blahoslavený
Metoděj Dominik Trčka
C.Ss.R.
Fotografie
Fotografie
Církevřeckokatolická
Zasvěcený život
Institutredemptoristé
Noviciát1902
Sliby25. srpna 1904
Svěcení
Kněžské svěcení17. července 1910, Praha
světitel Lev Skrbenský z Hříště
Osobní údaje
Rodné jménoDominik Trčka
Datum narození6. července 1886
Místo narozeníFrýdlant nad Ostravicí
Rakousko-UherskoRakousko-Uhersko Rakousko-Uhersko
Datum úmrtí23. března 1959 (ve věku 72 let)
Místo úmrtíLeopoldov
ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Příčina úmrtízápal plic
Místo pohřbeníBbazilika Seslání Ducha svatého, Michalovce, Slovensko
RodičeTomáš Trčka a Františka Šterbová
Svatořečení
Začátek procesu6. března 2001
Beatifikace4. listopadu 2001
Svatopetrské náměstí, Vatikán
beatifikoval Jan Pavel II.
Svátek25. srpna
Uctíván církvemiřeckokatolická církev,
římskokatolická církev a další církve ve společenství se Svatým stolcem
Titul svatéhokněz a mučedník
Atributykněžská roucha
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Blahoslavený Metoděj Dominik Trčka C.Ss.R. (6. července 1886, Frýdlant nad Ostravicí[1] - 23. března 1959, Leopoldov) byl katolický kněz, řeholník a mučedník, oběť komunistického pronásledování katolické církve v Československu.

Život[editovat | editovat zdroj]

Narodil se dne 6. července 1886 ve Frýdlantu nad Ostravicí Františce Šterbové a Tomáši Trčkovi. Po ukončení povinného školního vzdělání pokračoval ve studiu na gymnáziu v Místku a posléze na gymnáziu redemptoristů v Července. Roku 1902 vstoupil do noviciátu této kongregace a dne 25. srpna 1904 v ní složil řeholní sliby. Dne 17. července 1910 pražským arcibiskupem a kardinálem Lvem Skrbenským z Hříště byl vysvěcen na kněze a do roku 1919 misijně působil v Čechách a na Moravě (Praha, Svatá Hora, Plzeň a Brno). Během první světové války se staral o utečence z východu a Balkánu.

V roce 1919 z pověření svých nadřízených přijal byzantský obřad a po krátkém zaučení ve Lvově začal působit mezi řeckokatolickými věřícími na východním Slovensku. Plnil zde misijní a farní úkoly a zakládal kláštery redemptoristů a podílel se na jejich opravách. Přitom přijal řeholní jméno Metoděj (jeho křestní jméno bylo Metod, přímo předurčilo jeho kariéru). Nějakou dobu byl představeným klášterů ve Stropkově a Michalovcích. V roce 1935 byl jmenován apoštolským visitátorem sester basiliánek v Prešově a Užhorodu a krátce poté viceprovinciálem nově zřízené slovenské provincie redemptoristů.

V roce 1949 komunistická vláda svévolně zrušila michalovskou viceprovincii redemptoristů a o rok později násilně zabrala kláštery na území celého Československa. Řeholníci byli internováni v koncentračních táborech. V roce 1952 byl Trčka obviněn ze spolupráce s biskupem Gojdičem a 21. dubna 1952 byl ve vykonstruovaném procesu odsouzen na 12 let za špionáž a pokus o útěk za hranice. Byl vězněn v Ilavě, Mírově a nakonec v Leopoldově, kde v důsledku krutého zacházení, mučení a odepření potřebné léčby zemřel. Za zpěv náboženské písně byl zavřen do „korekce“ bez jídla a topení, kde dostal zánět plic.

Pohřben byl na hřbitově leopoldovské věznice a roku 1969 byly jeho ostatky exhumovány a přeneseny do v baziliky Seslání Ducha svatého v Michalovcích.

Beatifikační proces[editovat | editovat zdroj]

Jeho beatifikační proces byl zahájen dne 6. března 2001, čímž obdržel titul služebník Boží. Dne 24. dubna 2001 podepsal papež sv. Jan Pavel II. dekret o jeho mučednictví.

Tentýž papež jej spolu s biskupem Pavlem Gojdičem slavnostně blahořečil 4. listopadu 2001 na Svatopetrském náměstí ve Vatikánu.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Matriční záznam o narození a křtu farnost Frýdlant nad Ostravicí

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]