Metoděj Dominik Trčka

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Blahoslavený
Metoděj Dominik Trčka C.Ss.R.
Fotografie
Fotografie
kněz a mučedník
Datum narození6. července 1886
Místo narozeníFrýdlant nad Ostravicí
Rakousko-UherskoRakousko-Uhersko Rakousko-Uhersko
Datum úmrtí23. března 1959 (ve věku 72 let)
Místo úmrtíLeopoldov
ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Svátek25. srpna
Blahořečen4. listopadu 2001, Svatopetrské náměstí, Vatikán, Jan Pavel II.
Úřadypředstavený kláštera, vizitátor sester basiliánek, viceprovinciál
Uctíván církvemiřeckokatolická církev,
římskokatolická církev a další církve ve společenství se Svatým stolcem
Atributykněžská roucha

Blahoslavený Metoděj Dominik Trčka C.Ss.R. (6. července 1886, Frýdlant nad Ostravicí[1] - 23. března 1959, Leopoldov) byl katolický kněz, řeholník a mučedník, oběť komunistického pronásledování katolické církve v Československu.

Život[editovat | editovat zdroj]

Dominik Trčka po ukončení povinného školního vzdělání pokračoval ve studiu na gymnáziu v Místku a posléze na gymnáziu redemptoristů v Července. V roce 1902 požádal o přijetí do kongregace. V roce 1904 pak složil řeholní sliby. V roce 1910 byl vysvěcen na kněze a do roku 1919 misijně působil v Čechách a na Moravě (Praha, Svatá Hora, Plzeň a Brno). Během první světové války se staral o utečence z východu a Balkánu.

V roce 1919 z pověření svých nadřízených přijal byzantský obřad a po krátkém zaučení ve Lvově začal působit mezi řeckokatolickými věřícími na východním Slovensku. Plnil zde misijní a farní úkoly a zakládal kláštery redemptoristů a podílel se na jejich opravách. Přitom přijal řeholní jméno Metoděj (jeho křestní jméno bylo Metod, přímo předurčilo jeho kariéru). Nějakou dobu byl představeným klášterů ve Stropkově a Michalovcích. V roce 1935 byl jmenován apoštolským visitátorem sester basiliánek v Prešově a Užhorodu a krátce poté viceprovinciálem nově zřízené slovenské provincie redemptoristů.

V roce 1949 komunistická vláda svévolně zrušila michalovskou viceprovincii redemptoristů a o rok později násilně zabrala kláštery na území celého Československa. Řeholníci byli internováni v koncentračních táborech. V roce 1952 byl Trčka obviněn ze spolupráce s biskupem Gojdičem a 21. dubna 1952 byl ve vykonstruovaném procesu odsouzen na 12 let za špionáž a pokus o útěk za hranice. Byl vězněn v Ilavě, Mírově a nakonec v Leopoldově, kde v důsledku krutého zacházení, mučení a odepření potřebné léčby zemřel. Za zpěv náboženské písně byl zavřen do „korekce“ bez jídla a topení, kde dostal zánět plic.

Beatifikace[editovat | editovat zdroj]

Papež sv. Jan Pavel II. jej spolu s biskupem Pavlem Gojdičem slavnostně blahořečil 4. listopadu 2001 na Svatopetrském náměstí ve Vatikánu.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Matriční záznam o narození a křtu farnost Frýdlant nad Ostravicí

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]